Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinop kazandıracak

Sinop'taki nükleer santral hem devlete hem yatırımcısına kazandıracak. Yatırımcı 20 yılda 11.80 kwh/sent olan fiyattan 90 milyar $ gelir elde edecek

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Japon-Fransız ortaklığında Sinop'ta kurulacak nükleer santral hem yatırımcısına hem de Türkiye'ye kazandıracak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Anlaşma kapsamında iki seçeneğimiz var. İlki alım garantisi, yakıt dahil, kWh başına 11.80 sent, diğeri ise yakıt hariç 10.80 kWh/sent olması. Eğer yakıtı daha ucuza bulabilirsek o opsiyonu değerlendireceğiz" dedi.

90 MİLYAR DOLARLIK KAZANÇ

Santraldan 20 yıl boyunca 11.80 kWh/ sentten elektrik alımı yapılabileceğini söyleyen Yıldız, "Bunların ömrü 60 yıldır. 2071'de bu santralları kapatmayı düşünüyoruz. 20 yıl sonra herhangi bir elektrik üreticisi gibi serbest piyasaya satacaktır" diye konuştu. 4 bin 500 megavatlık kurulu gücü olan santralın yılda 40 milyar metreküplük elektrik üreteceği varsayılarak yapılacak hesaplamalara göre, 20 yılda nükleeri inşa edecek firma 90 milyar dolara yakın para kazanacak. Türkiye ise 22 milyar dolarlık yatırıma kavuşacak. Yıllık 7.2 milyar dolarlık gaz ithalinin önüne geçilecek. İnşaatta 10 bin kişi istihdam edilecek.

YÜZDE 49 HALKA ARZ EDİLEBİLİR
Nükler santralde Japonya'nın payının yüzde 51'den fazla olmayacağını söyleyen Yıldız, "Fransa, Japonya'nın hissesinden pay alacak. A planımız EÜAŞ'ın payının yüzde 49 olması, B planımız ise yüzde 25'lerde kalması. İkisini de çalışıyoruz. Buradan Türk özel sektörü de pay alacak" dedi. Yıldız, kamunun alacağı yüzde 49'luk bölümün halka arzının da yapılabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinop kazandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN