Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleerle sessiz devrim yapıyoruz

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Başbakan Tayyip Erdoğan, ın 7.2 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçeceğini belirterek, "Sessiz devrim yapıyoruz" mesajını verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, la 7.2 milyar dolarlık gaz ithalatının önüne geçileceğini belirterek, "Sessiz devrim yapıyoruz" dedi. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongresi'nin açılışına katılan Erdoğan, "Nükleeri güneşin, rüzgârın, suyun yerine değil bu ithalatın yerine ikame edeceğiz" diye konuştu. "Enerjiyi başkasına karşı güç olarak kullanan dünyadan, enerjiyi paylaşan bir sisteme geçiş yapmak zorundayız" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "2002'de 130 milyar kilovatsaat olan elektrik tüketimi 240 milyara ulaştı. 300 olan santral sayımız 743'e çıktı. Kurulu güç ise 32 bin megavattan 58 bine ulaştı. Şu anda 71 ilimizde doğalgaz var."

ÜÇÜNCÜ SANTRAL YOLDA
Üçüncü nükleer santral yapımında Türkiye'nin payının artacağını belirten Erdoğan, "Hatta kendimiz de inşa edebiliriz. Mühendislerimizi eğitmeye başladık. Türkiye 10 yıl öncesine göre nerede ise iki kat daha fazla elektrik üretiyor. Biz üçüncüyü yaparız. Bugün havalimanına milyarlarca euro para verildi. Türk sermayesi evelallah kendi nükleer santralını da yapabilir. Artık bu potansiyel, bu güç var" diye konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, Türkiye'nin 8 ünitelik 2 nükleer santraldan sonra mutlaka yerli nükleer santralı yapabileceği bir noktaya geleceğini söyledi. Yıldız, "İlk anda çok uçuk gibi görünüyor ama Türkiye birçok hedefine bu şekilde ulaştı. Güney Kore 20-22 yıl içerisinde bu hedefi yakaladı. Bizlerin de sanayimizle birlikte bunu başarabileceğimiz kanaatindeyim" dedi.

UÇAK VE ARABAYA BİNİYORUZ
Başbakan Erdoğan güvenlikle ilgili her türlü tedbiri alacaklarını belirterek, "Kaza yapabilir diye uçağa veya arabaya binmeyecek miyiz?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleerle sessiz devrim yapıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN