Meleğe devlet kanadı geliyor

Giriş Tarihi: 17.5.2013

Melek yatırımcılara vergi avantajı getiren devlet, kurulan şirkete de ortak olacak. Hedef her iki tarafı da korumak ve teşvik etmek

Türkiye'de sayıları 600'ü bulması beklenen melek yatırımcılara devlet de ortak olacak. Girişimcilik kültürünü artırmayı hedefleyen yeni sistemde devlet, gerçekleşen yatırımlarda hem kâr hem de zarara ortak olacak. Ayrıca fikir sahiplerinin ve KOBİ'lerin hakları da koruma altına alınacak. Etohum'un TEB ana sponsorluğunda düzenlediği, "Startup İstanbul" etkinliğinde konuşan Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Ali Arslan, melek yatırımcılara ilişkin hayata geçen yeni düzenlemeleri anlattı.

DEVLET GARANTİSİ

Yeni sistemde melek yatırımcı kültürüne standart getirmeyi ve sayılarını artırmayı hedeflediklerini belirten Arslan, "Beş yıl içinde melek yatırımcılar Türkiye'de ortalama 400 milyon TL'lik yatırım yapacak. Bunlar arasında 2 bininin başarılı olacağını, 50 bin kişiye de istihdam sağlayacağını hesap ediyoruz" dedi. Türkiye'nin ekonomik ve kültürel yapısı göz önünde bulundurularak yatırımcı ve girişimcilerin işbirliğinde yeni bir yönetmelik hazırlandığı bilgisini veren Arslan sözlerini şöyle sürdürdü: "Amacımız arzı güçlendirip yatırımlarda belirli standartlar oluşturarak sektöre çeki düzen vermek. Böylece kaynak imkânını artırarak girişimciler ile melek yatırımcıların finansmana erişimlerini sağlamak. Tabii bu süreçte Ortak Yatırım Fonu sayesinde sayıları 600'e ulaşan melek yatırımcıların riskini paylaşacak, kamu olarak biz de elde edilen kârdan pay alacağız" dedi. Türkiye'ye özel bankacılığı ilk kendilerinin getirdiğini belirten TEB Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi ise kazan-kazan formülüyle hareket ettiklerini belirtti. Mendi, "Oluşturduğumuz Melek Yatırımcı Platformu'yla iyi fikri olan girişimcileri ve özel bankacılık müşterilerini yatırımcıyla buluşturduk" dedi.

VERGİ AVANTAJI DA VAR

Yeni sistemde melek yatırımcılar girişimcilere aktardıkları sermayenin KOSGEB onaylı projelerde yüzde 100, diğerlerinde yüzde 75'ini vergi matrahlarından düşebilecek. Üç ay önce uygulamaya giren yönetmelik kapsamında 31 melek yatırımcıya lisans verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meleğe devlet kanadı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN