Koç'un ilk çeyrek kârı 452 milyon TL

Koç Holding yılın ilk çeyreğinde 452 milyon TL net kâr açıkladı. Holding CEO'su Turgay Durak, 2013'te 6.8 milyar TL'lik yatırım planladıklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Koç Holding, 2013'ün ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 13.6 milyar TL satış geliri açıkladı. Holdingin vergi öncesi net kârı 619 milyon, azınlık payı sonrası net kârı ise 452 milyon TL oldu. Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, "Avrupa'da politik ve ekonomik sıkıntıların sürdüğü, yakın coğrafyamızda karışıklıkların devam ettiği son dönemde topluluk olarak risk yönetimi ve tasarruf tedbirlerine ağırlık verdik. Yılın geri kalan dönemi için sürdürülebilir büyüme stratejimizi uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

İÇ TALEPTE ARTIŞ YAŞANIYOR
Durak, 2013'ün ilk çeyreğinde ülkede ekonomiye duyulan güvenin toparlanması ve faizlerin düşmesiyle kredi talebinin canlandığını ifade etti. Durak, bunun da özellikle dayanıklı ve yarı dayanıklı tüketim mallarına yönelik talebi tetiklediğini söyledi. Bu yıl Koç Topluluğu olarak Türkiye ekonomisindeki büyümenin büyük oranda iç talep kaynaklı olmasını beklediklerini belirten Durak, "Bu durum ithalatı da artıracak. İhracatta dış pazarlarımızın hâlâ tam olarak toparlanamamış olmasından ötürü net ihracatın büyümeye katkısının sınırlı olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

'Küresel sorunlara rağmen büyüyoruz'
Turgay Durak, Avrupa ekonomilerindeki tüm kırılganlıklara ve yakın coğrafyadaki sıkıntılara karşın, topluluk olarak uzun vadeli sürdürülebilir büyüme stratejilerine yatırım yaptıklarını söyledi. Durak, "Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak ülkemiz ve paydaşlarımız için sürekli ve yüksek getirili yatırımlara dönüştürmeyi hedefliyoruz" dedi.

Tüpraş'ta 1.55 milyar dolarlık yatırım yapıldı
2013'te 6.8 milyar TL'lik yatırım planladıklarını ifade eden Durak, sözlerine şöyle devam etti: "2013, Koç Topluluğu şirketleri için çok önemli. Özellikle Tüpraş ve Ford Otosan önemli bir yatırım döneminden geçiyor. Tüpraş'ın 2.4 milyar dolarlık fuel oil dönüşüm projesi kapsamında 2013 ilk çeyrek itibarıyla 1.55 milyar dolarlık yatırım yaptık. Böylece projede yüzde 65'lik ilerleme sağladık."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç'un ilk çeyrek kârı 452 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN