Hat sanatına Obama dopingi

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Başbakan Erdoğan, ABD ziyaretinde, ABD Başkanı Obama'ya hediye olarak isminin hat sanatıyla yazılmış halini verdi. Bu hediye ABD'de ve batıda hat sanatına ilgiyi artırdı

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan siyasi konusu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretiydi. Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya hediye ettiği hat eseri de bu yoğun gündemde kendine yer buldu. Olayın siyasi ve ekonomik tarafları çokça yazılıp çizildiği için ben sanatsal yönünü ele alacağım. Obama'ya hediye edilen ve isminin hat sanatıyla yazıldığı küçük tablonun bir benzeri, yine Başbakan Erdoğan tarafından aralıkta İstanbul'a gelen Rusya Başkanı Vladimir Putin'e verilmişti. Başbakan Erdoğan'ın tüm dünyada İstanbul merkezli gelişen hat eserleri hediye olarak seçmesi elbette tesadüf değil. Bu eserlerin hazırlanmasına yardımcı olan İstanbul Antik Sanat'ın sahibi ve hat koleksiyoneri Mehmet Çebi, "Başbakan dünyanın ilgisini klasik İslam sanatına çekmek adına, bilinçli olarak hat'ı seçiyor" dedi.

TELEFONLAR SUSMUYOR

Obama'ya hediye edilen hattın ustası ise 34 yaşındaki Mustafa Cemil Efe. Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hat Ana Sanat dalından mezun olan Efe, eserin hazırlanma sürecini ve önemini Eko Sanat'a anlattı...

Dünyanın gözü hüsn-ü hat sanatına döndü

Obama'ya verilen hediye yurtdışında hat sanatına ilgiyi arttırdı. Efe, "Batı'nın resmi karşısında bizim hat sanatımız var. Bu bağlamda meşhur ressam Picasso'nun 'Bizim resimde aradığımız şeyi Türkler hat sanatında buldu' sözü önemli. Buna rağmen bu sanat yıllarca horlanmış. Beyaz Saray'a, Başbakan eliyle Hüsn-i Hat eseri hediye edilmesinin katkısı inanılmaz" diyor. Haksız da sayılmaz... Yurtdışındaki gazetelerde de hat ile ilgili makaleler artmaya başladı. Gelelim Obama'ya hediye edilen hattın özelliklerine. Usta Mustafa Cemil Efe, "Barack" ve "Obama" isimlerini eserin alt bölümüne satır halinde dizmiş. "Obama" bölümündeki "elif" harfinden sonra gelen "vav" ve"ba" kısmı arasında yer alan boşluğa da Hüseyin'i yerleştirerek ön plana çıkarmış.

Başbakan da alıyor
Mustafa Cemil Efe'ye eserlerinin başka kimlerde olduğunu soruyorum. Bazı milletvekilleri ve sanatçılarda da bulunduğunu söylüyor. Başbakan'da da birkaç tane hilye-i şerif olduğunu anlatırken sesinde gurur var: "Başbakan'ın sanata olan ilgisi bizi onurlandırıyor."

40 farklı tasarım arasından eledim
Mustafa Cemil Efe'ye eserle ilgili bilgi yaklaşık bir ay önce Mehmet Çebi aracılığıyla verilmiş. Genç hat ustası süreci şöyle anlatıyor: "Yaklaşık 40 tasarım arasında gidip geldim ve nihayetinde buna karar verdim. Eseri üç haftada hazırladım. Gece gündüz çalıştım. Bir dünya liderine takdim edilecek olması hat sanatı adına çok önemli. Bu yüzden çok titiz ve dikkatli davrandım. Sonrasında kendi seçtiğim eseri yolladım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hat sanatına Obama dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN