Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasalarda 'GEZİ' düşüşü

1-Borsa yüzde 10.47 düşüşle 76 bin 983 puandan kapandı 2-Gösterge faiz yüzde 6.87 ile Kasım 2012 seviyesini gördü 3-Dış piyasa notu CDS'ler 12 puan artışla 143'e yükseldi 4-Dolar yüzde 1.12 artışla 1.8910'a çıktı

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Altıncı gününe giren Gezi Parkı eylemleri piyasalarda da etkisini gösterdi. Borsa İstanbul (BIST) güne yüzde 6.43 oranında çok sert bir düşüşle başladı. Ardından yaşanan tedirginliklerle BIST 100 Endeksi günü yüzde 10.47 kayıpla, 76 bin 983 puandan tamamladı. Borsada en çok düşen sektör endeksi yüzde 8'i aşan bir kayıpla turizm olurken, banka ve mali sektördeki kayıplar da yüzde 7'ye dayandı.

BELİRSİZLİK OLUŞTURULDU

Uzmanlar piyasada bir panik havası olduğunu ve buna en büyük tepkiyi borsanın verdiğini söyledi. Yurtdışının da iyi olmadığına dikkat çeken uzmanlara göre belirsizlik etkili oldu. Ancak bir sükunet oluştuğunda ise fiyatlamaların tekrar düzelebileceğine işaret ediliyor.

ORTAM YUMUŞARSA TOPARLANIR
Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, "Protestolar düşüş eğilimini güçlendirdi. Ancak gelecek iyi haberler ve protestoların yumuşamasıyla birlikte sert toparlanma da görebiliriz. Eğer bu sert ortam devam ederse seviye olarak 77 bin 500'ler seviyesine düşer gibi görünüyor. Gelecek iyi haberlerle birlikte bu seviyenin üstünde de toparlanma görülebilir" diye konuştu.

DOLAR 1.90'DAN DÖNDÜ

Haftasonu Gezi Parkı protestolarıyla geçilirken piyasalara hafta başında dolar da damgasını vurdu. Haftaya 1.9010 liradan başlayan dolar 3 Ocak 2012'den itibaren en yüksek seviyesini de görmüş oldu. Cuma gününü 1.8683 TL seviyesinde olan dolar/TL güne 1.90'ı test ederek başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.1841 seviyesine yükselerek 2012 başından beri en yüksek değerlereni gördü. Dolar en son 1.90 TL üstüne Ocak 2012'de çıkmıştı.

CDS'LER YÜKSELİYOR

Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunun kredi iflas takas primi (CDS), dört gündür devam eden politik huzursuzluğun ardından iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Markit verilerine göre Türkiye'nin beş yıllık CDS'leri 12 baz puanlık artışla 143 baz puana yükselerek iki ayın en yüksek seviyesini gördü.

FAİZ YÜZDE 6.78'DE
Tahvil /bono piyasasında gösterge faiz düşük hacimde yüzde 6.87'e kadar yükselerek 2012 sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Tahvil/bono piyasasında normal günlerin aksine hacimler çok düşük tutarlarda kalırken işlem sayısı da oldukça az oldu. Bankacılar gösterge tahvilde cuma gününe göre hacimlerin beşte bir seviyesine indiğini söyledi.

S&P İPTAL ETTİ
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) yarın Türkiye'de gerçekleştireceği toplantıyı ertelediğini bildirdi. S&P açıklamasında, "İstanbul'da yaşanan son gelişmelerden dolayı 4 Haziran 2013'te İstanbul'da gerçekleştireceğimiz seminerimizi erteleme kararı aldığımızı belirtiriz" denildi.

GEZİ PARKI'NI KÜRESEL EKONOMİ BÖYLE OKUDU

John Sfakianakis
Şimdi etki etmez ama
Suudi Arabistan merkezli yatırım şirketi Masic'in baş ekonomisti John Sfakianakis, Al Arabiya'ya verdiği demeçte "Gösteriler İspanya ve Yunanistan'daki gibi doğal. Ekonomiye etki edeceğini sanmıyorum şimdilik. Ancak işler uzarsa durum farklı olur" dedi.

Trevor Mc Farlane
Piyasa istikrar arayışına girdi
Ekonomik Araştırma Gulfstat'ın MEAN Bölgesi Araştırma Direktörü Trevor Mc Farlane bu gösterilerin devamının istikrarlı gidişi sorgulatacağını belirtti. Mc Farlane, "Dünya çapında yatırımcılar CNN'i açtıklarında bu görüntüleri görmeye devam ederlerse bu bir klişe ama yatırımcı ve piyasalar istikrarsızlıktan nefret eder" yorumunu yaptı.

Timothy Ash
Merkez lirayı destekleyecek
Standard Bank'ın yükselen piyasaları araştırma bölümü başkanı Timothy Ash, Wall Street Journal'a yaptığı değerlendirmede Merkez Bankası'nın müdahale edebileceğini belirtti. Ash, "Merkez Bankası'nın lirayı desteklemek üzere sözlü ve doğrudan müdahale ederek ağırlığını koymasını bekliyorum" dedi.

Simon Williams
Körfez'le ilişki bozulmaz
Uluslararsı bankacılık devi HSBC'nin MENA Bölgesi baş ekonomisti Simon Williams ise Körfez Bölgesi ile Türkiye'nin ilişkilerinin hali hazırda sıcak olduğunu belirterek, ticari ve sermaye akışlarının devam edeceğini söyledi. Williams, "Gelişmelerin ilişkileri etkileyeceğinden şüpheliyim" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalarda 'GEZİ' düşüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN