Kimin ekmeğine yağ sürülüyor?

Giriş Tarihi: 7.6.2013

Taksim Platformu'nun 'ekonomik' istekleri tartışma yarattı. 120 milyarlık 3'üncü Köprü ve Havalimanı ile HES, Kanal İstanbul projesinin neden istenmediği soru işareti yarattı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la Gezi Parkı eylemleri için görüşen Taksim Platformu'nun istekleri tartışma yarattı. Gezi Parkı'yla ilgili taleplerin içine milyar dolarlık Kanal İstanbul, Üçüncü Köprü ve Havalimanı ile Hidroelektrik Santral (HES) projelerinin de konulması "Bu projeler iptal olursa kim kazançlı çıkacak" sorusunu gündeme taşıdı. 120 milyar dolarlık projelerin 220 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor.

İSTANBUL ÖNE ÇIKACAK
Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak 3'üncü Havalimanı yapılmazsa İstanbul'un 'mega hub' olma hayali kalmayacak. Rakipler Frankfurt ve Londra öne çıkacak. Kanal İstanbul'la Türkiye'nin kasasına yılda 5 milyar dolar girecek. HES projeleri ise Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak.

120 MİLYAR LİRALIK RET!

FRANKFURT VE LONDRA'YI ETKİLİYOR
İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı projesi yolcu kapasitesiyle dünyadaki rakiplerini sollayıp ilk sıraya oturacak. İstanbul bu projeyle bir aktarma merkezi "mega hub" olacak. Çılgın proje en çok 63 milyon yolcu kapasitesi olan Londra Heathrow ile 45.5 milyonluk Frankfurt Havalimanı'nı etkileyecek. Bu işten etkilenecek diğer bir havalimanı da Uzakdoğu'dan Avrupa'ya giden yolcuyu ağırlayan Beyrut Havalimanı olacak. Hesaplamalara göre sadece Ortadoğu'dan beklenen 14 milyar dolarlık gelir de yabancıların bu pastadan alacağı payın ne kadar azalacağını gösteriyor.

KANAL İSTANBUL 5 MİLYAR $ GETİRECEK
Kanal İstanbul'la Montrö Anlaşması'nın kısıtlamaları hafifleyecek. Günde 150-160 gemilik trafik hedefiyle yola çıkan proje Karadeniz'in yükünü azaltacak. Türkiye, Montrö'ye göre İstanbul Boğazı'ndan transit geçişlerde para almıyor. Malzemeyi taşıyan firmanın parası varsa ve sıra beklemek istemiyorsa yapılacak ikinci kanaldan gemisini geçirebilir. Kanal'ın yılda Hazine'ye en az 5 milyar dolar gelir getireceği hesaplanıyor. Proje gerçekleşmezse 50 bin kişiye istihdam da sağlanamayacak.

HES'LERLE GAZ İTHALATI AZALACAK
Hidroelektrik santraller de doğalgaz ithalatının önünü kesecek. Karadeniz'de kurulum maliyeti yaklaşık 120 milyon dolar olarak tahmin edilen 2 bin mikro HES'in her yıl toplam 200 milyon dolar getiri sağlaması öngörülüyor. HES projelerinin hayata geçirilmesi cari açığa da katkı sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimin ekmeğine yağ sürülüyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN