Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Destek tarımı hareketlendirdi

Hükümetin tarıma verdiği destekler Türkiye'nin her bölgesinde yatırıma dönmeye başladı. Üretim tesisi sayısında patlama var

Giriş Tarihi: 8.6.2013
Hükümetin sürdürülebilir tarımı hayata geçirmek için kredi ve hibelerle çiftçiyi destekleyen girişimleri, Türkiye'nin her bölgesine yeni yatırım olarak dönmeye başladı. Çözüm sürecinin de etkisiyle Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım talebinde patlama yaşanıyor.

KÖYE DÖNÜŞ BAŞLADI
Çiftlik, et entegre tesisi ve süt fabrikası kurmak isteyen girişimciler, yatırım altyapısıyla ilgili bilgi almak üzere sektörel sivil toplum kuruluşlarının da kapısını çalıyor. Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son bir aydır kendisine bu konuyla ilgili çok fazla telefon geldiğini söyledi. "Herkes köyüne dönmek, orada yatırım yapmak istiyor" diyen Yetgin, girişimcilerin özellikle KOBİ boyutunda olduğunu açıkladı. Hükümetin tarım desteği son olarak hububat fiyatlarında yaşandı.

BUĞDAYA 55 LİRA DESTEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Eker, geçtiğimiz yıl ton başına 665 lira verdikleri hububat müdahale alım fiyatının, 2013 yılında Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini bildirdi. Buğday alım fiyatlarında 2012'ye göre ton başına 55 lira artış yaşanırken, bakanlığın verdiği prim ve diğer desteklerle rakam ton başına 843 liraya yükselmiş oldu.

2.5 MİLYAR LİRALIK KAYNAK

Ambalajlı Süt ve Süt Üreticileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, hububatta gerçekleştirilen yüksek desteğin hükümetin sürdürülebilir tarımı desteklemesinin en güzel örneği olduğunu söyledi. Çallı, hükümetin hayvancılığa bu yıl 2.5 milyar TL'lik kaynak ayırdığını açıkladı.

HAYVAN CILIK OSB'LERİ KURULUYOR
50 baş ve üzeri hayvan barındıran işletme sayısı 24 bini aşan Türkiye'de, organize hayvancılık bölgeleri de kurulmaya başlandı. Harun Çallı, Diyarbakır, Kelkit Havzası, Burdur, Afyon, Kayseri, Yozgat, Balıkesir, Erzurum ve Kars'ta yeni OSB'lerin kurulmaya devam ettiğini açıkladı. Yatırımlarla hayvanların bir yerde toplanarak çevrenin koruma altına alınması hedefleniyor. Çiftçinin de üretim konusunda daha verimli çalışması planlanıyor.

NİĞDE'DE YEM, MARAŞ'TA SÜT
Harun Çallı, Niğde, Kayseri ve Konya'da yonca, buğday ve yem bitkisi üretiminde yeni yatırımlar yapıldığını söyledi. Çallı, yatırımcıların teşvikli 5 ve 6'ncı bölgeleri tercih ettiğini açıklayarak, "Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep'te özellikle keçi sütü üretiminde patlama yaşanıyor" dedi.

TRAKYA ÇİFTLİK MERKEZİ OLDU
Hayvancılık yatırımları Türkiye'nin batı bölgesinde de hız kazandı. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, Trakya'da 33 bin büyükbaş hayvan olduğunu açıkladı. Son iki yıldır yatırımların arttığına işaret eden Şaylan, "Girişimler çiftçi bazında değil de sanayici bazında gerçekleşiyor. Kredi alıp yatırım yapan çok sayıda sanayici var" diye konuştu.

'VAHŞİ SULAMA TERK EDİLSİN'
Bakan Mehdi Eker, hububat alım fiyatlarının açıklandığı toplantıda çiftçileri uyardı. Eker, "Vahşi sulama teknikleri terk edilmeli. Toprak zarar görüyor, aşırı miktarda su israf ediliyor. Bu nedenle damla sulama tekniğine geçilmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destek tarımı hareketlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN