İşitme engelliye lazer ışınlı keman

Giriş Tarihi: 11.6.2013

KOBİ Yurdaer Aydın, işitme engellilerin müzik aleti çalma sorununu çözdü. Lazer ışınları kullanılarak geliştirilen sistem sayesinde artık işitme engelliler de istedikleri aleti çalabilecek

Türkiye'deki KOBİ'ler inovasyonla hayatın her alanında farklılık yaratmaya devam ediyor. Bunlardan biri olan Yurdaer Aydın, işitme engellileri müzikle tanıştıracak ilginç bir icada imza attı. Aynı zamanda bir müzisyen olan Aydın'ın buluşu sayesinde işitme engelliler de diledikleri müzik aletini çalma imkânına kavuştu. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından koruma altına alınan sistem, lazer ışınlarının notalarla eşleştirilmesini içeriyor. İlk olarak kemanda uygulanan buluş kemençe, piyano, bağlama ve kanun gibi aletlere de rahatlıkla uyarlanıyor. Yurdaer Aydın, sistemin nasıl çalıştığını ise şu sözlerle ifade etti: "Kemanın kuyruk kısmına takılan bir lazer aparat var. Tellerinden lazerler geçiyor. Aparattan yansıyan ışınların hepsi aslında bir nota. Notaları algılamalarını parmak uçlarına takılan yansıtıcılar sağlıyor. İşin püf noktası burada. Üzerlerinde lazerlerin yansımasını sağlayan aynalar var. Her bir ışın farklı notalarla yansıtılıyor. İşitme engelliler hangi notanın hangi ışını temsil ettiğini öğreniyor. Müziği nota ölçülerine göre yorumlayan engelliler, istedikleri her aleti çalabiliyor." Aydın'ın buluşu İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği, Ar-Ge Proje Baharı'nda da ödüle layık görüldü. Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uygulamaları Kategorisi'nde yarışan icat, burada finale kaldı.

ÖNCE HAYAL ETTİM
Müzisyenler, notaları ve müziği görüntülerle hayal ediyor. Tasarımı buradan hareketle dizayn ettiklerini ifade eden Aydın, şu bilgileri verdi: "Görselliği yakalayabilmek için renkli lazerleri kullandım. Önce hayal ettim, sonra aparatları geliştirdik."

Özel eğitim veriliyor
İcadın kullanımını kolaylaştırmak için bazı dernekler de eğitim seferberliği başlattı. İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği de bu konuda eğitim programı üzerinde çalışıyor. Sistemin sadece Türkiye'de değil, uluslararası alanda da milyonlarca işitme engelliyi ilgilendirdiğini anlatan Aydın, müzik öğretmenleriyle de irtibatta olduklarını söyledi.

Nasıl çalışıyor?
KULLANICININ parmak uçlarında ve kemanın kuyruk kısmında lazer yansıtıcılar bulunuyor.
Kuy ruk kısmına monte edilen özel bir aparat keman tellerine paralel ışın geçişini sağlıyor.
Keman da her bir teli temsilen farklı renklerde lazer ışını bulunuyor.
Örneğin do telini mor-kırmızı, sol'u yeşil, re'yi mor, la telini ise kırmızı lazer temsil ediyor.
Lazer ışını sayesinde istenilen müzik çalınabiliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşitme engelliye lazer ışınlı keman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN