10 numara yağ engellenemiyor

Giriş Tarihi: 9.7.2013 14:57

Madeni yağların kamyon, otobüs ve minibüslerde yakıt olarak kullanımı, son yıllarda yapılan düzenlemeler ve ÖTV artışına rağmen engellenemiyor.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mazot yerine kullanılan ürünün bir kısmının inceltilmiş madeni yağ, bir kısmının da mazot ve yağ karışımından elde edildiğini belirtti.

Zülfikar, denizcilik ve havacılıkta kullanılan bazı yakıtların başka yağlarla karıştırılarak tenekelerde satıldığını söyledi. Mazot yerine kullanılan yağların bir bölümünün şirketlerin üretimde kullanmak için ÖTV'siz aldığı 10 numara yağ olduğunu ifade eden Ferruh Temel Zülfikar, denetimlere rağmen mazot yerine inceltilmiş madeni yağ kullanımının önüne geçilemediğini kaydetti.

Denizcilik ve havacılık sektörüne verilen akaryakıtın bir şekilde piyasada satıldığını iddia eden Zülfikar, şunları söyledi:

"Denizcilere verilen yakıt bir şekilde karaya çıkıyor. Havacılık yakıtlarında da aynı durum söz konusu. Bunca tedbire rağmen satılmasını bizim de aklımız almıyor. İçinde yakıt satılan tenekelerin üzerinde bir yazı da yok. Eski boş tenekelerde satılıyor. Sattıkları ne mazot ne de yağ, ikisinin karışımı. Kaçakçılığa girmemek böyle bir yolu seçiyorlar. Bu ürün hakiki bir mazot olduğu için benzin istasyonlarında veya bir yerde yakalandığı zaman kaçak muamelesi de yapılmıyor. Tamamen millileştirilmiş üründür. Karada yakalansa bile kaçak sınıfına girmiyor. Sadece denizden karaya çıkarılırken yakalanırsa kaçak muamelesi görüyor."

Mazot yerine kullanılan kaçak akaryakıtın pazar büyüklüğüne de dikkat çeken Zülfikar, "Geçen yıl vergi kaybının 5-5,5 milyar lira olduğu açıklandı. Havacılık yakıtında da aynı durum var. Havacılık sektöründe geçen yıl yakıt tüketimi 450 bin tondan bir anda 900 bin tona çıkmıştı. Bu rakamı Tüpraş'ta teyit ediyor. Ne oldu da birden bire havayolu yakıtında bu kadar artış oldu. Çok ciddi bir kayıp var" diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası 58. Meslek Grubu Meclis üyesi Tibet Foçalı ise inceltilmiş yağ olarak satılan ürünün mazota göre yüzde 30-40 daha ucuz olduğunu söyledi. İzmir'de bazı noktalarda tenekeler içinde satılan madeni yağı, kamyon, otobüs ve minibüsçülerin mazot yerine kullandığını kaydeden Foçalı, bu yağın halk arasında "İki numara" olarak adlandırıldığını dile getirdi.

Mazot yerine satılan yağların büyük bölümünün merdivenaltı üretim olduğunu belirten Tibet Foçalı, "Eskisi kadar olmasa da çok yoğun bir pazarı var. Litresi 2,80 kuruş 3 liradan satılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 numara yağ engellenemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN