Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asker dört mayın temizleme aracı alıyor

Giriş Tarihi: 9.7.2013 12:43 Güncelleme Tarihi: 9.7.2013 14:17

Genelkurmay Başkanlığı’nın isteği üzerine Savunma Sanayi Müsteşarlığı 4 adet Husky 2G mayın temizleme aracı siparişi verdi.

Güney Afrikalı Protected Mobility firmasından alınacak araçların önümüzdeki hafta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ulaşması bekleniyor. Araçların, Güneydoğu'da terör örgütünün çözüm sürecine dönük provokatif eylemler yaptığı bir dönemde alınması da dikkat çekti. Mayın temizleme araçları, iç güvenlik harekat bölgesinde kullanılmak üzere tedarik ediliyor. Öte yandan Protected Mobility firması yetkilileri, Türkiye'nin bu araçları Suriye, İran ve Irak sınırında PKK ile mücadele için kullanacağı bilgisini verdi. TSK, Husky'ler ile 2004'ten bu yana ilgileniyordu.

Zaman gazetesinden Emre Soncan'ın haberine göre; Husky isimli aracı 2 personel kullanıyor, biri aracı yönetiyor, diğeri ise mayın saptama ve analiz cihazlarını idare ediyor. Aracın ön kısmında mayın dedektör ve radarı yer alıyor. Yere gönderdiği sinyallerin dönüşünü analiz eden bilgisayar, gömülü mayının yerini buluyor. Aracı aralarında Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin de bulunduğu birçok ülkenin ordusu kullanıyor. Araç, toprağın 1,8 metre altına döşenen mayın, TNT ve benzeri tüm patlayıcıları saptıyor. Sistem bölgeyi boyama ile işaretliyor ve ardından uyarı veriyor. Arkadan gelen bomba imha timine uydudan patlayıcının koordinatlarını bildirebiliyor. Husky'lere ayrıca istenirse otomatik silahlar da entegre edilebiliyor.

Türkiye, PKK terör örgütünün mayınlı saldırıları sonucu büyük kayıplar verdi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz daha önce, "1 Ocak 2002-16 Temmuz 2012 arasında meydana gelen toplam 10 bin 80 iç güvenlik olayında 818 TSK personeli şehit olmuş, 2 bin 290 TSK personeli yaralanmış, bu dönemde bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 2 bin 152 mayın ve patlayıcı madde kullanma, sabotaj ve kundaklama, yol kesme, yağma, adam kaçırma ve diğer türden olaylarda 268 TSK personeli şehit olmuş, bin 33 TSK personeli yaralanmıştır." açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Zaman
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asker dört mayın temizleme aracı alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN