Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banka kârda sanayi duruyor

Bankalar kâr rekorları kırarken sanayide çarklar yavaşlıyor. Bankaların kârı mayısta yüzde 18.7'lik artışla 11.4 milyar oldu. Sanayi üretimi ise geçen yıla göre sadece % 1 arttı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Bankalar kâr rekoru kırarken, sanayi üretimi mayısta durdu. Bankaların kârı yüzde 18.7 artarak 11.4 milyar liraya ulaştı. Sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre sadece yüzde 1 arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu dün bankacılık verilerini açıkladı. Aktif büyüklüğü mayısta 1 trilyon 496 milyara ulaşan bankacılık sektörünün aktif kârlılığı yüzde 1.9 düzeyinde gerçekleşti. Özkaynak kârlılıkları ise 0.6 puan azaldı. 2012 sonuna göre krediler yüzde 12, takipteki alacaklar brüt yüzde 13.9 ve menkul değerler yüzde 1 oranında arttı.

SANAYİDE ÇARKLAR YAVAŞLADI

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde ise işler bankalar kadar iyi gitmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya oranla yüzde 0.6 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise mayısta geçen yıla göre yüzde 1 arttı.

BU YILKİ BÜYÜMEYİ TUTTURURUZ
Sanayi üretimi verilerinin ardından açıklama yapan iki bakan da yıl sonu büyüme hedefinin tutacağı mesajını verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu yılki büyüme performansının sağlanacağını söyledi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da "Arındırılmış endekste hafif bir gerileme var ancak ham veri geçen yıla göre yüzde 1.9 artmış durumda" dedi. Çağlayan, şöyle konuştu: "İlk 5 ayda artış yüzde 2.1 oldu. Bu da büyüme için daha pozitif bir görünüme girdiğimize işaret ediyor. Ancak yine de yıl sonu büyüme hedefi için daha güçlü sanayi üretimine ihtiyacımız var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banka kârda sanayi duruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN