Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Faizleri yükseltmek istiyorlar"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, bazı yabancı basın kuruluşlarının, piyasalara, "Türkiye'de işlerin karışmaya başladığı"' izlenimini vermeye çalıştığını gördüklerini belirterek, "Bu tür dönemlerde, yapılan spekülasyonlara, manipülasyonlara karşı daha dirençli durmamız, ülkedeki istikrarı bozmak isteyenlerin amaçlarına ulaşmalarını mutlaka engellememiz gerekiyor" dedi.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 13:41
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Karagöl, Gezi Parkı odaklı olaylardan bu yana, özellikle yabancı bazı basın kuruluşlarının Türkiye'de ekonominin çok kırılgan olduğunu göstermeye çalıştığını söyledi.

Son bir kaç gündür de gerek uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'i gerek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) gerekse de Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) odak alarak yapılan haberlerde bir art niyetin olduğunu vurgulayan Karagöl, şunları kaydetti:

"Özellikle bazı yabancı basın kuruluşlarının, piyasalara, 'Türkiye'de işlerin karışmaya başladığı' izlenimini vermeye çalıştığını görüyoruz. Evet, belki bu tür olaylar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine bir miktar etki yapabilir ama Türkiye'de ekonomik göstergeler çok iyi durumda ve bu anlamda olumsuz etkilenmiyor. Son günlerde görüyoruz, bazı basın kuruluşları Fitch'in sanki Türkiye'nin notunu düşürebileceği yönünde haberler yapıyor, bazıları ise BDDK'nın veya SPK'nın yapmış olduğu rutin incelemeleri çok farklı yerlere çekiyor. Bugün Avrupa'da, ABD'de hiç bir şekilde spekülasyon yapamazsınız. Bu incelemeler, Avrupa'da veya ABD'de yapılmıyor mu? Hem de çok daha fazlası yapılıyor. Oralarda yapılan incelemelerde yabancı sermaye kaçmıyor da Türkiye'de mi kaçacak? Onun için bu türden konuşmalara, yazılara pek itibar edilmemesi gerektiği kanaatindeyim."


"TÜRKİYE'DE FAİZLERİN YÜKSELMESİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Türkiye'de faizlerin düşmesinin bir takım çevreleri rahatsız ettiğini belirten Karagöl, Merkez Bankası üzerinde, faizleri artırması yönünde bir baskı oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti.

Karagöl, "Son dönemde, söz konusu basın kuruluşlarında çıkan yazıların özetine baktığımızda, 'Merkez Bankası'nın artık çaresinin kalmadığını ve faizleri yükseltmesi gerektiğini' dile getiriyorlar. Yani sonuç olarak Türkiye'yi bu yönde zorlamaya çalışıyorlar, faizlerin yükselmesini sağlamaya çalışıyorlar. Bu tür dönemlerde, yapılan spekülasyonlara, manipülasyonlara karşı daha dirençli durmamız, ülkedeki istikrarı bozmak isteyenlerin amaçlarına ulaşmalarını mutlaka engellememiz gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Faizleri yükseltmek istiyorlar"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN