Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yiğit Bulut ilk resmi toplantıda

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) üyeleri düzenlenen iftar programında bir araya geldi. ASKON heyeti, Başbakan Erdoğan ile de görüştü. Görüşmede Başbakanlık Başdanışmanı olarak atanan gazeteci-ekonomist Yiğit Bulut da katıldı.

Giriş Tarihi: 12.7.2013 11:17 Güncelleme Tarihi: 12.7.2013 16:05
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Topkapı 1453 Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen iftara, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. ASKON, okullarda serbest kıyafet uygulaması konusunda görüşlerinin yer aldığı bir dosyayı Bakan Avcı'ya sundu.

Avcı, programda yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda yapılan düzenlemeyle okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçildiğini anımsatarak, şunları anlattı:

"Yönetmeliğe göre özel okullarda velilerin yüzde 60'ı formaya devam kararı alıyorlarsa devam edebiliyorlardı ancak devlet okulların için böyle bir hüküm yoktu yönetmelikte. Bir yıldır özellikle kız çocuğu olan anneler ısrarlarla 'biz çocuklarımızla her gün ne giyeceğiz kavgası yapmaktan bıktık. Bu çocuklar arasında marka yarışına yol açıyor. Dolayısıyla bizim de özel okullar gibi forma seçme hürriyetimiz olsun' diyorlardı. Ben de kendilerine yönetmelikte buna aykırı bir durum olmadığını, serbest kıyafet uygulamasınında içinde forma seçme hürriyetinin de olduğunu, velilerin de arzu ederlerse bir araya gelerek formayı da seçebileceklerini de söylüyordum ama bunun bir yönetmelik düzeltmesiyle resmiyete intikal etmesi daha uygun olur görüşü ağır bastığı için geçtiğimiz hafta içinde Bakanlar Kurulunda imzaya açtık, yönetmelik değişiyor. Cumhurbaşkanı'na arz edilip Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girecek. Önümüzdeki ders yıldan itibaren veliler, okul aile birliklerinin yüzde 51'i çocukları için formayı tercih ederlerse, okullarda forma giyilebilecek. Serbest kıyafet seçimi içinde bu da var."

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da iftarlar vesilesiyle bir çok dostla bir araya geldiklerini, muhabetlerin arttığını ve bir çok sosyal olaylara farklı duyarlılıkla bakarak sahip çıktıklarını söyledi.

Sohbetlerde hal hatır sorduktan sonra da mutlaka bir sosyal projenin bir tarafı olarak hayatlarına devam ettiklerini anlatan Koca, şunları kaydetti:

"Tabii maalesef bu son olur diye hareket ettiğimiz Ramazan'larda, iftarlarda bir bakıyoruz ki uluslararası imtihanlarla gene yüz yüzeyiz. Geçen sene bu salonda Arakan'la ilgili yardımlar toplamıştık. Bu sene inşaallah ana temamız Suriye olacak . Bizler inacımız gereği dünyadaki her türlü sosyal projede yer almak mecburiyetimiz olduğuna inanıyoruz. Çünkü bizler sadece kendi refahını düşünen toplumlar olamayız. Tabii gönül ister ki bu sohbetlerde dünyanın neresinde bir müslüman var, bir sosyal yardım var biz de bununla birlikte harekete geçelim, karşılıklı hayır yapalım diyoruz. Ancak hiçbir zaman özellikle son 4-5 yılda böyle olmadı. Bir gün bakıyoruz Gazze, bir bakıyoruz Somali çıkıyor. Bütün hepsinde de bütüm kurum ve kuruluşlar, iş adamlarımız, bütün halkımız bu sosyal sorumluluk çerçevesinde hep sahip çıktık, sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ise konuşmasında, Srebrenitsa soykırımına değindi. Destici, "Acaba Srebrenitsa'dakiler, Bosna'dakiler Hristiyan olsalardı, bu iki yüzlü batı buna müsaade eder miydi, sessiz kalır mıydı? sorusunun cevabını arıyorum. Ama bunun karşılığında müslümanlara sorulacak da bir soru var; acaba 1,5 milyarlık İslam alemi, birliğini sağlamış olsaydı, Sırp kasabı bu katliamı gerçekleştirmeye cesaret edebilir miydi?" şeklinde konuştu.


BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN ASKON HEYETİNİ KABULÜ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, yaptıkları deklarasyonun gereği olarak, 200 bini Avrupa, 200 bini Asya yakasında olmak üzere İstanbul'a 400 bin ağaç dikeceklerini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca ve beraberindeki heyeti, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde kabul etti.

Mustafa Koca, kabulün ardından ofisin önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'a, 2012 yılı gelişmelerini ve 2013 beklentilerini ele aldıkları "Çözüm Süreci'nde ASKON ekonomiyi nasıl değerlendiriyor?" başlıklı ekonomi raporunu sunduklarını ifade etti.

Görüşmede gündeme gelen bir diğer konunun, ASKON'un 14 Haziran'da 11 gazeteye ilan vermesi olduğunu dile getiren Koca, şunları söyledi:

"İlanda, çeşitli sloganları yazdıktan sonra şu ifadeyi kullandık; Gezi, masumiyetini kaybetmiştir. Çünkü bu yapılan olayların hepsi bir tesadüf
olamaz ve bunu da aradan 2-3 gün geçtikten sonra gördük ki, gerçekten uluslararası bir manipülasyonu, kaynağı ve destekleyicileri var. Bunun için de ilanımızda, son metinde şu ifadeyi kullandık; Konu, 4 tane ağaçsa, biz 400 bin tane ağaç dikmeye yönetim kurulu olarak karar verdik. 'Eğer konu, Başbakan'ı sandık dışındaki eylemlerle devirmekse, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği, taraftır ve milli iradeye saygılıdır' dedik. Yaptığımız deklarasyonla birlikte, deklarasyonun gereği olarak da bizler, arkadaşlarımızla, İstanbul'daki orman müdürümüzle, bize gösterilen yer çerçevesinde 200 bini Avrupa, 200 bini Asya yakasına olmak üzere 400 bin ağacı dikmiş olacağız."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yiğit Bulut ilk resmi toplantıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN