3M, icatlarıyla KOBİ'ye model

Giriş Tarihi: 16.7.2013
1902'de ABD'nin Minnesota eyaletinde kurulan 3M, bir asrı aşkın süredir yaratıcılığı teşvik eden kültürü sayesinde hayatı kolaylaştıran çok sayıda teknolojiye ilham verdi. Şirketin Türkiye ayağındaki yatırımlar ise KOBİ'lerin Ar-Ge kültürüne olan ilgisini artırdı. Birçok yerel şirket, 3M'in çalışmalarını kendine model alırken, pekçok alanda da önemli işbirliklerine imza atıldı. 3M buradan hareketle ve son yıllarda yakaladığı güçlü dinamikle Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerine yatırımlarını artırdı. Dünyanın sayılı inovatif şirketleri arasında yer alan 3M'nin dünya genelinde üretim tesislerinin yer aldığı 40 uluslararası kuruluşun 35'inde laboratuvar yer alıyor. 3M, bugün Apple ve Google'dan sonra dünyanın en inovatif şirketlerinden biri. 3M her yıl cirosunun yüzde 6'sını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor.

RAKAMLARLA 3M
Global Satış: 29.9 milyar dolar Uluslararası Satış: 19.3 milyar dolar Net Gelir: 4.4 milyar dolar Çalışan Sayısı: 88 bin

45 BİN ÜRÜN PATENTİ VAR
3M, 45 binden fazla patentli ürünle 70 kadar ülkede 9 bine yakın araştırmacıyla çalışıyor. 3M'de dikkat çeken bir başka yapı da yöneticilerin altında çalışan elemanların görevlerinde yükselmesi halinde yöneticilerin de o derecede başarılı sayılmaları. 3M'de çalışanları engelleyen değil, teşvik eden bir yapı var. İnovasyonu firmanın yapıtaşı haline getiren 3M, kültürünün bir parçası olan yüzde 15 zaman kuralı uygulamasıyla çalışanların inovasyon sürecine büyük katkı sağlıyor. Zamanlarının yüzde 15'ini sunmak istedikleri projeler üzerinde fikir üreterek geçirmesi için fırsat tanınan çalışanlar, başarıda büyük bir rol oynuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3M, icatlarıyla KOBİ'ye model
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN