Ciromuz düştü acil konuşalım

Giriş Tarihi: 18.7.2013

Rekabet'in belgeleri Garanti ve Yapı Kredi'nin kredi kartı pazarlığını ortaya çıkardı. 2 banka "Ciromuz düşüyor, fiyatı artıralım" şeklinde mesajlaşıyor

12 bankanın 1.1 milyarlık ceza almasına neden olan belgeler, kredi kartı pazarındaki uzlaşmayı da ortaya koyuyor. Pazarın yarısını (yüzde 50) oluşturan Garanti ve Yapı Kredi'nin cirolarındaki düşüş üzerine birbirlerine teklifte bulunduğu e-maillerde detaylıca yer alıyor. Garanti'nin 2010'da üst yönetimi arasındaki yazışmalarda şöyle deniliyor: "YKB ile iletişim halindeyiz ve ciro artışıyla ilgili özel çabaları olmadığını söylüyorlar. Kesinlikle fiyat düşürme yoluna gitmemişler. Hatta yükseltme eğilimdeler. Bu ay iki banka da ciro kaybetti. Bizim kaybımız daha büyük olduğu için ikinci sıraya düştük. YKB'nin daha az ciro kaybetmesindeki etkenler: Kâr marjları: Kâr hedefinden uzaklaşmışlar ve yönetimlerinden ciddi eleştiri almışlar (...) Bu nedenle sıkıntıdalar ve çözüm arıyorlar. Fiyatları yükseltmek istiyorlar. Bunu yaparken diğer bankaları da yanlarına almak istiyorlar. Konuşalım birlikte yükseltelim düşüncesindeler..."

INSIDER TESPİT EDİLDİ
HSBC'de ele geçirilen belgelerde de kredi kartı gecikme bildirim ücretinde yapılacak düzenlemeden önce rakiplerin insider (içeriden öğrenme) bilgilerinin alındığı ortaya çıktı. Bankanın yönetim birimleri arasındaki mail trafiğinde rakiplerinin uyguladığı hatta uygulamak istediği ücretler tek tek yer aldı. Belgeler arasında bankaların konut kredilerinde refinansman (yeniden yapılandırma) olanaklarını SMS'le müşterilerine duyurmamak için centilmenlik anlaşması yaptığı açıkça görülüyor. Rekabet Kurulu'nun kararında müşterilerden bilgi saklandığı belirtiliyor.

'GÜNAYDIN DOSTUM... BİLGİLERİ KIYASLASAK?'
Bankaların sadece faizleri belirlemek için değil ticari sır niteliğindeki bilgilerini paylaşmak için de sık sık bir araya geldikleri e-maillerde görülüyor. Akbank GMY'sının Garanti GMY'sine attığı şu SMS dikkat çekiyor: "Günaydın dostum...Salı günü yemekte yine bir benchmarck yapalım. Ben ekteki bilgilerimle geleceğim. Sen de arkadaşlarına aynı paralellikte hazırlık için talimat ver istersen. Sevgiler... (TL/FX krediler, TL/FX vadeli mevduat ortalaması, TL/FX vadesiz mevduat ortalaması, kâr, toplam komisyon, müşteri sayısı... "

KONUTTA SMS KARDEŞLİĞİ YAPMIŞLAR!
Finansbank'ta ortaya çıkan 'ING Bank refinansman SMS'leri konulu belgede bankaların müşterilere mesaj göndermemek üzere centilmenlik anlaşması yaptığı anlaşılıyor. E-mailde "ING konut kredisi olsun olmasın elinde datası bulunan bütün müşterilerine SMS ile refinansman talep mesajı gönderiyor. Hatırladığım kadarıyla bu konuda kendi aralarında karar aldıklarını ve mesaj göndermeyeceklerini belirtmiştin" deniliyor. Rekabet'in kararında Akbank, Finansbank, İş Bankası ve ING'nin anlaştığı söyleniyor.

GÜNAH LİSTESİ
Mevduat faizlerini ortaklaşa düşük belirlemek için centilmenlik anlaşması yapmak.
Kredi faizlerini uzlaşarak artırmak.
Rakiplerinden insider bilgi alıp pozisyon oluşturmak.
Konut ve oto kredilerinde refinansman bilgilerini gizlemek için centilmenlik anlaşması yapmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ciromuz düştü acil konuşalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN