Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oda kamburu 10 bin TL

Giriş Tarihi: 19.7.2013

Şirketlerin yasal zorunluluk nedeniyle üye oldukları ticaret ve sanayi odaları, işadamlarının en büyük gider kalemlerinin başında geliyor. 1 milyon bilanço kârı olan bir şirket yılda odaya en az 10 bin lira ödüyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yasasıyla şirketlerin üye olmak zorunda oldukları odalar aidat zengini çıktı. Yasaya göre faaliyette olan her şirket bulunduğu ilin ticaret odasına üye olmak zorunda. Odaların aldığı ücretler şirketler için adeta külfet haline gelmiş durumda. 1 milyon lira yıllık bilanço kârı olan bir şirket, üyesi olduğu odaya 1 yılda munzam ve matbu aidat, genel kurul, şube açılışı, adres değişikliği gibi kalemler için en az 10 bin 510 lira ödüyor.

İCRALIK OLANLAR VAR
Her şirket odasına yıllık beyan ettiği kazancın binde 5'ini -üst limit 9 bin 750 liramunzam aidatı ödemek zorunda. Ayrıca odaların 40 ayrı kalemde de tescil ve belge harcı adı altında gelir kalemi bulunuyor. 365 oda ve borsa içinde büyüklerin yıllık bütçesi 200 milyon liraya kadar çıkıyor. Buraya da her üye aylık 110 ila 300 TL arası matbu ödeme yapıyor. Ayrıca şirketler yıllık beyan ettikleri kazançlarının da binde 5'ini oda payı olarak munzam aidat adı altında 2 eşit taksitle ödemek zorunda. Bu para ödenmezse icra yoluyla tahsil ediliyor.

HER İMZA 283 LİRA
Şirketler, daha ticaret hayatına başlamadan odaya binlerce lira borçlanıyor. Odalar sadece aidatlardan gelir elde etmiyor. Şirket kurmak isteyenler de buralara bin 10 lira harç yatırıyor. İmza yetkilisi atanması için de 380 lira alınıyor. Her eklenen yeni imza yetkisi için de ayrıca 283 lira ödemek gerekiyor. Bir şirket merkezini başka ilden büyük şehire taşıdığında ise bin 760 lira nakil parası ödüyor. Adres değişikliği için ödenmesi gereken tutar da 360 lira.

Numan Hocaoğlu (İTO Meclis Üyesi)

Bir imzaya 750 TL ücret
Oda veya borsaların üyelerinin genelinde bir araştırma yapılsa eminim ki yüzde 90'nın üzerinde üye memnuniyetsizliği ortaya çıkar. Odalara aylık 110 ila 300 TL arası aidat ödenir. Ayrıca yıllık beyan ettikleri kazançlarının da binde 5'i oda payı olarak alınır. Geçen yıl ithal ettiğim bin 400 gözlüğün arızalı çıkması sonucu İstanbul Sanayi Odası'ndan aldığım formalite tabir edilebilecek bir rapora 750 TL ödedim. Bu 750 liranın 250'si mühendislik ücreti olarak alındı. 500 lirası da İSO'ya gelir olarak kaldı.

Haldun Hakçı (ATO Meclis Üyesi)

Zorunluluk kaldırılsın
Türkiye'deki odalar üyelerinden çok yüksek aidat alıyor. O nedenle yasanın değişmesi gerekiyor. İşadamları aralarında bu konuyu tartışıyor. En önemli sorunda zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. Şirketlerin odalara yasa zoruyla üye yapılması doğru bir yaklaşım değil. Şirketler, odaya olan aidat borçlarını ödeme konusunda byük stres yaşıyorlar. Ödememesi durumunda kendi odası tarafından icraya veriliyor. Odaya üyeliğin yasal zorunluluk şartından çıkarılması gerekir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oda kamburu 10 bin TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN