Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahur rezervasyonu

Giriş Tarihi: 19.7.2013

Ramazan ayı turizmcilere bereketli geldi. Tatil satışlarında yüzde 35'lik artış yaşanırken, iftardan sonra 10'da başlayıp sahura kadar süren online satışlar ise dikkat çekiyor

Yaz aylarına denk gelen ramazan turizmcilere doping oldu. Bu dönemde düşüş beklerken, tatil satışlarına olan talep patlaması turizmcileri şaşırttı. Tatil.com Genel Müdürü Serdar Şahin, bu yıl 2012'ye göre yüzde 12 daha fazla rezervasyon aldıklarını söyledi.

SAATLER DEĞİŞTİ
Şahin, "Bu yıl 1-17 Temmuz arasında gelen rezervasyonların yüzde 57'si ramazan ayına denk geliyor. Geçen yıl aynı dönemi 10 gün geri giderek baz aldığımızda bu oran yüzde 45'ti" dedi. Ramazanla birlikte online rezervasyon saatlerinin de değiştiğini dile getiren Şahin, özellikle iftardan sonra saat 10 ile sabah 5 arasındaki satışların yükseldiğini ifade etti. Şahin, "Ramazandan önce gece 12'den sabah 7'ye kadar olan online rezervasyonlarımız günlük toplam satışımızın yüzde 1.5'ini oluşturuyordu. Bu oran ramazanla birlikte yüzde 3.7'ye çıktı" diye konuştu. Şahin ramazandaki tatil alımlarını ise şöyle özetledi: "Hazirandaki Gezi Parkı olayları sırasındaki belirsizlik nedeniyle seyahatlerini erteleyenler ortam biraz durulunca tatile çıkmaya başladı. Ayrıca ramazanın yaz ortasına gelmesi, çalışanların yıllık izinlerini bu dönemde kullanılabiliyor olması da talep artışında etkili."

Kurlar arttı yurtdışı turlar azaldı
Serdar Şahin, son dönemde artan euro ve döviz kurlarının yurtdışı turlara olan ilgiyi azalttığını da açıkladı. Şahin, "Özellikle euronun yüzde 10 civarında artmasıyla yurtdışı tur satışları geçen aya göre yüzde 20 düştü" dedi. Turistlerin bu nedenle yurtiçine yöneldiğini ifade eden Şahin, "İç piyasadaki satışların artışında biraz da bu etkili oldu" diyo konuştu.

Ramazan bereketiyle geldi
Joly Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Can Mergen, ramazan ayına yönelik tatil satışlarının beklentilerinin üzerinde geldiğini vurgulayarak "Ramazan bereketiyle geldi" dedi. Ramazan için yüzde 25'lik artış hedefi koyduklarını dile getiren Mergen, bu oranın yüzde 35'lere vardığını söyledi. Mergen, "Beklentilerimize göre yüzde 10, geçene seneye oranla da yüzde 35'lik bir artış yaşadık" şeklinde konuştu. Ramazanın turizm sektörünü memnun ettiğini dile getiren Mergen sözlerini şöyle sürdürdü: "Satış yaptığımız otellerin şu anki doluluk oranları minimum yüzde 70'lerde. Bu oranın yükseldiği yerler de var." Ramazana yönelik özel kampanya başlattıklarını ifade eden Anı Tur Genel Müdürü Levent Çardaklı ise satışların hedeflerinin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Çardaklı, "Ramazan bayramı için tatil alımları da oldukça yüksek" dedi.

Gezi'de turist sayısı arttı
Haziranda İstanbul'a gelen turist sayısı yüzde 2 arttı. Turistik Otelciler, işletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Timur Bayındır, Gezi Parkı olayları nedeniyle otellerin doluluk oranlarında somut bir gerileme yaşandığını söyledi. Bayındır, "Haziranda İstanbul'a gelen turist sayısı Gezi olayları nedeniyle sadece yüzde 2 arttı" dedi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy da, 2013'ün Ocak-Mayıs döneminde yabancı ziyaretçi sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.47 oranında yükseldiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahur rezervasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN