Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IMF'nin aslan payı üç ülkeye

IMF 2013 mali yılında 113.9 milyar dolarlık anlaşma onayladı. Yıllık rapora göre kurumun yardımlarından aslan payını krizden sert etkilenen İrlanda, Yunanistan ve Portekiz kaptı

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) geçen yıl sağladığı finansal desteğin büyük bölümü, krizdeki Avrupa Birliği'nin üç umutsuz ülkesine gitti. IMF'nin geçen mali yılla ilgili raporuna göre kurumun finansal desteğinin yüzde 90'ını İrlanda, Yunanistan ve Portekiz aldı. IMF Başkanı Christine Lagarde, ekonomi politikasını yönetenlerin kararlı eylemler sayesinde, küresel ekonomiye dönük acil risklerin büyük bölümünü başarıyla etkisiz hale getirdiğini belirtti. Lagarde rapora yazdığı önsözde küresel ekonominin daha iyi bir durumda olduğunu ancak, kapsamlı ve güçlü bir toparlanmaya giden yolun hâlâ inişli çıkışlı olduğunu ifade etti.

113 MİLYAR $
Küresel büyümenin, çok fazla ülkede görülmekle birlikte eşit yayılmadığını anlatan Lagarde, IMF'nin sorumluluk paylaştığı 188 üye ülkeyle ortak hareket etme zorunluluğunu vurgulayarak, "Finansal piyasalardaki iyileşme reel ekonomi ve insanların hayatına dönüştürülmedi" dedi. IMF İcra Direktörleri Kurulu, geçen mali yılda 113.9 milyar dolarlık 14 yeni ya da artırılmış anlaşma onayladı. Bunların 9'u düşük gelirli ülkelere yoksullukla mücadele için imtiyazlı temelde yapıldı.

PARALARI KAPTILAR AMA HâLâ KRİZDELER
Rapora göre, IMF geçen mali yılda kırılgan durumdaki Euro Bölgesi ülkeleri için önemli bir destek kaynağı olmaya devam etti. IMF finansman desteğinin yüzde 90 gibi önemli bir bölümünü alan üye ülkeler Yunanistan, İrlanda ve Portekiz halen krizden kurtulabilmiş ya da etkin bir mali bütçe oluşturabilmiş değil.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF'nin aslan payı üç ülkeye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN