Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emlak Konut'tan ikincil halka arz

Haziranda planladığı ikincil arzını erteleyen Emlak Konut GYO, dün yeniden SPK'ya başvurdu. Halk Yatırım liderliğinde gerçekleştirilecek arzda, 1.3 milyarlık nominal değerdeki hissenin satılması planlanıyor. Genel Müdür Kurum, "Konjonktür olumluya döndü" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Haziran ayında planladığı ikincil arzını Gezi olayları nedeniyle finansal piyasalarda oluşan dalgalanmalardan etkilenmemek için erteleyen Emlak Konut GYO, yeniden düğmeye bastı. Ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyona çıkarmaya hazırlanan şirket, Türkiye'nin sermaye artırımı yöntemiyle yapılacak en büyük halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulundu. Yeniden yapılan başvuruyla birlikte ikincil halka arz için süreç başladı.

HAZİRANDA VAZGEÇTİ

Halk Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleştirilecek arzın yurtdışı liderliğini ise Merrill Lynch International üstlenecek. Söz konusu işlemle şirket, 1 milyar 300 milyon lira nominal değerdeki hisseyi halka arz etmeyi planlıyor. Daha önce 5-6-7 Haziran 2013 tarihlerinde ikincil halka arz için talep toplayacağını açıklayan şirket, finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan yatırımcıların etkilenmemesi için sürecin ertelendiğini duyurmuştu.

GÜNCELLEME YAPTIK

Halka arzla ilgili süreci değerlendiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, uluslararası finansal piyasalarda konjonktürün olumluya döndüğünü söyledi. Kurum, erteledikleri arz için uygun koşulların oluştuğunu gördüklerini ve bu nedenle konunun yeniden gündeme geldiğini belirtti. Kurum, "Bu çerçevede, Sermaye Piyasası Kurulu'nca 30.05.2013 tarihinde onaylanan izahnamenin güncellenerek, ek ve değişikliklerin SPK tarafından onaylanması talebiyle 4 Kasım'da başvuru yapılmıştır" dedi.

10 yılda 78 binden fazla konut üretti
1953'te kurulan Emlak Konut 2002'de GYO statüsü kazandı. 2010'da Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak paylarının ilk halka arzını gerçekleştirdi.
2003 ile 2013 arasında 78 binden fazla konut, 6 bine yakın ticari birimin inşaatına imza atıldı.
2012'de 9 bin 100 adet bağımsız bölümün satışından 3 milyar 423 milyon lira ciro elde eden şirket, 30 Eylül 2013 itibarıyla toplam 4 milyar 281 milyon 855 bin liralık hasılat elde etti.
Satışa çıkardığı projelerine rekor taleplerle karşılaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlak Konut'tan ikincil halka arz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN