'Şeker çocuklar'a yaşam kampı

Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle Aygaz, diyabetik çocukların şekerle yaşamayı öğrenmeleri için 10 yıldır kamp düzenliyor. Amaç her yıl 100 çocuğun katıldığı diyabetik kampları farklı yerlere taşımak

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Dünyanın gündeminde üst sıralara çıkan sağlık, son 10 yılda daha da dikkat çeker hale geldi. Sanayileşmeyle birlikte artan refah, ömrü uzatmakla birlikte obezite gibi hastalıkların artmasına neden oldu. Türkiye henüz obezite konusunda 'şanslı' durumda sayılsa da tedbir alınmazsa bunun çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor. Obeziteyle dolaylı bağlantısı olan ve dünyada 250 milyondan fazla kişinin savaştığı diyabet de savaşılan sinsi sorunlardan biri. Dünyada diyabet vakalarının 20 yıl sonra 380 milyona ulaşacağı yönündeki tahminler tablonun vahametini ortaya koyuyor. Tabloyu asıl ağırlaştıran ise çocuk diyabet oranının giderek artması. Tip-1 denilen, diyabet teşhisi konulan çocuk sayısı yılda yüzde 5 artıyor. Türkiye'de 18 yaşından küçük 20 bin çocuk tip-1 diyabet. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları çocuklarda erken teşhis ve hastalığın hayatı olumsuz etkilememesi için birçok projeye imza atıyor. Her yıl 14 Kasım'da diyabete dikkat çekmek için düzenlenen etkinliklerde toplumsal bilinçlenme hedefleniyor. Bakanlıkların bu çalışmalarına özel şirketler ve sivil toplum kuruluşları ciddi destek sağlıyor. Aygaz da 10 yıldır 'şeker çocuklar'ın kampına verdiği destekle dikkat çekiyor.

KAMPTA İNSÜLİNİ ÖĞRENİYORLAR
Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği, çocukların hastalığı daha iyi tanıma ve yalnız başlarına onunla yaşamayı becermelerini sağlamak adına her yıl kamplar düzenliyor. Bu kampların 10 yıldır sponsorluğunu yürüten Aygaz, çocuk sayısını bu süreçte yüzde 100 oranında artırmış. Kampın 21 yıldır müdürlüğünü yürüten İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı-Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Rüveyde Bundak, finansal problemler nedeniyle zorlandıkları kampa artık daha rahat çocuk kabul ettiklerini vurguladı.

GEBZE'DE DİYET UZMANI DA VAR
Diyabetik Çocuklar Kampı, 8-18 yaş arasındaki çocuklara açık. Gebze'de bir otelde gerçekleşen kampta çalışanlar gönüllü. Diyabet alanında üç profesör, bir doçent, bir uzman doktor, hemşire, diyet uzmanı, psikolog, psikiyatrist ve spor eğitmeninin görev yaptığı kamp bugüne kadar bin 600 öğrenciye eğitim vermiş. Prof. Dr. Rüveyde Bundak, üç yıl boyunca kampa gelen çocukların vücutlarındaki şeker seviyesini belli oranda tutmayı öğrendiklerini vurguladı. Bundak, çocuklarda erken teşhisle diyabet komasının yüzde 50 azaltılabildiğini de sözlerine ekledi. Kampı Anadolu'da anlattıklarını belirten Bundak, "Diyarbakır, Samsun gibi şehirlerde de kamplar yapılıyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şeker çocuklar'a yaşam kampı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN