BDDK yurtdışını ıskalamasın

Perakende sektörü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarına getirdiği taksit sınırlamasında yurtdışını ıskaladığını savundu. Türkiye dışında 8 aya varan taksit uygulamasının kaldırılması isteniyor

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Perakende sektörü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarına getirdiği taksit sınırlamasında "yurtdışı"nı ıskaladığını konuşuyor. Bankaların yurtdışındaki alışverişlerde tüketicilere 8 aya kadar taksit yaptırdığını söyleyen perakendeciler, bunun da kaldırılmasını istiyor. Konuyu gündeme taşıyan Tescilli Markalar Derneği'nin (TMD) Başkanı Tahsin Özlenir, bankalara yurtdışında herhangi bir sınır getirilmemesinden şikâyetçi olduklarını bildirdi.

HARCAMA ORANI ARTIYOR

BDDK'nın konuyu hiç değerlendirmeyip, tamamen unuttuğunu belirten Özlenir, Türkiye'deki yabancı markaların yurtdışından mal getirirken yüzde 6'lık Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ödediğini söyledi. Özlenir, yurtdışında vergisiz ve taksitli alışveriş yapıp, malı Türkiye'ye vergisiz sokan tüketici sayısının her geçen arttığına işaret ederek şöyle konuştu: "Dünyada hiçbir devlet kendi vatandaşını yurtdışında alışverişe teşvik etmez. Amaç harcamaları kısıp tasarrufun artırılması ise yurtdışında taksitli alışveriş yapılmasın. Ya da alınan malın vergisi Türkiye'ye girişte ödensin. Şimdi bir de tur şirketleri yurtdışına taksitli alışveriş turları düzenliyor. Rekabet bizler için zorlaşıyor." Tasarıda atlanan bu konunun acilen çözülmesi gerektiğini belirten Özlenir, "Yurtdışında harcama miktarı her geçen yıl artıyor" şeklinde konuştu.

HEPİMİZİN SORUNU
İnci Deri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, bunun Türkiye'deki yabancı markaların değil tüm perakende sektörünün sorunu olduğuna dikkat çekti. Yurtdışında alışverişin taksitlendirilmemesi gerektiğini belirten Kızıltaş, "Bu, devletin amacına hiçbir şekilde hitap etmiyor" dedi. Eren Retail'in Genel Müdürü Mehmet Eren de, BDDK'nın bu konuyu gözden kaçırdığını söyledi. Yurtdışında tax free (vergisiz) alışveriş de yapıldığını kaydeden Eren, "Tüketici Türkiye'de taksitle ulaşamadığı ürünü yurtdışında vergisiz ve taksitle alıyor" diye konuştu.

Selçuk GÜZENGE / Paul Shark Türkiye Temsilcisi

Hiçbir ülkede yok
Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye'deki gibi taksit uygulamasının olmadığını söyleyen Paul Shark'ın Türkiye Temsilcisi Selçuk Güzenge, yurtdışında taksit yapılmaması gerektiğini söyledi. Türkiye'deki yabancı markaların yurtdışındaki markalarla rekabette zorlandığının altını çizen Güzenge, "Alışveriş yurtiçinde özendirilmeli" diye konuştu.

Füsun ÇEVİKEL/ Brooks Brothers Türkiye Genel Müdürü

Uygulama engellenmeli
Yurtdışından ürün getirirken yüzde 6 KKDF, Uzakdoğu'dan getirilen mallar için de yüzde 30'a varan gümrük vergisi ödendiğini hatırlatan Füsun Çevikel, yurtdışındaki taksitin kaldırılması gerektiğini savundu. Hesabın çok basit olduğunu söyleyen Çevikel, "Ülkenin içinde taksit sistemi engelleneceğine yurtdışındaki uygulama engellenmeli" dedi.

Hilal SUERDEM / Kiğılı CEO'su

Serbest ekonomi kuralları geçer
Serbest ekonomilerde yurtdışında taksitin kaldırılması fikrinin doğru olmadığını savunanlar da var. Kiğılı'nın CEO'su Hilal Suerdem, "Yurtdışında alışveriş yaptığınızda telefonunuza 'Taksit ister misiniz' şeklinde SMS geliyor. Ama bunun bir faizi var. Faizi ödemek isteyen tüketicinin tercihine kalmış. Serbest bir ekonomide bunlar olabilir" şeklinde konuştu.

Burak ÇELET / Desa Genel Müdürü

Regülasyona gerek yoktu
Desa'nın Genel Müdürü Burak Çelet, ne yurtiçi ne de yurtdışında böyle bir kredi kartı sınırlandırma uygulamasına gerek olmadığını savundu. Herkesin kendi sorumluluğunu bildiğini, tüketicinin kendi bütçesini yapabildiğini belirten Çelet, "Regülasyona gerek olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDDK yurtdışını ıskalamasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN