Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SPK'dan yeni tebliğ

Sermaye Piyasası Kurulu'nın yayınladığı tebliğe göre şirket yöneticileri altı ay içinde ilgili sermaye piyasası araçlarındaki işlemlerden elde ettikleri net kazançları ihraççılara ödeyecek. elde ettikleri net kazançları ihraççılara ödeyecek

Giriş Tarihi: 12.12.2013 10:31 Güncelleme Tarihi: 12.12.2013 14:36
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) hazırladığı "Yöneticilerin Net Alım Satım Kazançlarını İhraççılara Ödemeleri Hakkında Tebliğ", bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğe göre şirket yöneticileri altı ay içinde ilgili sermaye piyasası araçlarındaki işlemlerden elde ettiği net kazançları ihraççılara ödeyecek.

SPK tarafından yapılan açıklamaya göre, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girmesi sonrasında, Kanun'un 103. maddesinin 4. fıkrasına dayanılarak hazırlanmış olan "Yöneticilerin Net Alım Satım Kazançlarını İhraççılara Ödemeleri Hakkında Tebliğ" bugün tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Açıklamaya göre tebliğin amacı şöyle:

"İhraççının finansal veya faaliyet politikalarını, kararlarını veya hedeflerini doğrudan veya dolaylı olarak belirleme veya kontrol etme gücüne sahip ortaklar ile ihraççıların yönetim kurulu üyelerinin, komite üyelerinin, her ne unvanda istihdam edilirse edilsin ortaklıkta idari sorumluluğu bulunan ya da ihraççıyı nüfuzu altında bulunduran kişilerin ilgili sermaye piyasası araçlarında altı ay veya daha kısa vadeli alım satım gerçekleştirmek suretiyle elde ettikleri net kazançların ihraççılara ödenmesini sağlayarak, ihraççıların içsel bilgilerine konumları gereği daha erken ve daha kolay erişimi olanlarla bu bilgilere kamuya duyurulduktan sonra ulaşabilen yatırımcılar arasındaki fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasıdır."

Tebliğde, bedelli sermaye artırımına katılmak amacıyla satılan paylardan elde edilen kazançlar, Kurul düzenlemelerine göre uygulanan çalışanlara pay edindirme programları ve ihraççı veya bağlı ortaklığın çalışanlarına yönelik pay tahsis edilmesi sonucunda elde edilen kazançlar, veraset yoluyla iktisap edilen sermaye piyasası araçlarından elde edilen kazançlar, iktisap edilen sermaye piyasası araçlarının altı ay boyunca devir ve satışa konu edilmeksizin elde tutulmasından sağlanan temettü gelirleri ile tahvil kupon ödemelerin istisna kapsamında değerlendirildiği bildirildi.

Ayrıca Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce iktisap edilmiş sermaye piyasası araçlarından elde edilen kazançların da istisna kapsamında değerlendirildiği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPK'dan yeni tebliğ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN