Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiranlar dizginleniyor

Giriş Tarihi: 12.12.2013

ABD'de 5 finansal otorite, küresel piyasaları parmağında oynatan finansal tiranları dizginlemek için Volcker Kuralı'nı onayladı. Anlaşmaya göre bankaların riskli aktivitelerine izin verilmeyecek

Türkiye'de bankacılığa yönelik risklerin azaltılması çalışmalarına lobinin direnci sürüyor. Ancak krizden ağzı yanan dünyada regülasyonlar artıyor. Bu işi en sıkı tutan ülkelerden biri olan ABD'de 'Volcker Kuralı' kabul edildi. Ülkede beş finansal otoritenin tamamı, bankaların kendi paralarıyla işlem yapmalarını yasaklayan ve bazı işlem araçlarına yatırım yapma yetkilerini sınırlayan Volcker Kuralı'nı onayladı. 2008 krizini yaratan ABD'deki riskli yatırımın önüne geçmek ve mortgage bonolarındaki sıkıntıların benzerinin yaşanmaması için yürürlüğe girecek olan kurallar, bankaların müşterilerinin kazançlarıyla trading yapmasını engelliyor. Kendi paralarıyla yapacakları yatırımlara da sınırlama getiriliyor. Bankaların hedge fonlar ve özel sermaye ortaklıklarına yapacakları yatırımları da kısıtlıyor.

İŞLEM YASAĞINA KARŞI AÇILDI
Fed, Federal Mevduat Sigortaları Kurumu (FDIC) ve diğer üç ajansın çıkardığı düzenleme, JPMorgan Chase, Goldman Sachs ve diğer sektör ortaklarıyla 3 yılı aşkın süredir davalık olan şahsi işlem yasaklarıyla ilgili olarak alındı. Regülatörler, bankalara başka risklerde koruma olarak düşünülen pozisyonlarda daha az alan tanıdı. ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew geçtiğimiz hafta Volcker yasasının, piyasa yapıcılığı gibi ekonominin temel aktivitelerini korurken, riskli şahsi işlemleri yasakladığını söyledi.

HEDGE FONLARA SINIRLAMA
Adını eski Fed Başkanı Paul Volcker'dan alan kurallar, bankaların spekülatif ve riskli işlemlerine sınırlamalar getiriyor. 2008 finansal krizinin ardından 2010'da yürürlüğe giren Dodd-Frank kanununun bir parçası olan Volcker Kuralı, bankaların kendi parasıyla işlem yapmalarını yasaklıyor. Hedge fonlar gibi riskli araçlara yapabilecekleri yatırımlara da sınırlama getiriyor. Kural aynı zamanda federal olarak garanti altına alınan mevdutlara sahip bankaların aşırı derecede riskli aktivitelerde bulunmalarının sınırlandırılmasını öngörüyor. Ayrıca bankaların meşru biçimde yapabileceği işlem çeşitlerine ilişkin kurallar da belirleniyor. Finans sistemini daha güvenli hale getirdiği ve bankalardaki mevduatları koruduğu için kuralın destekçileri hayli fazla.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiranlar dizginleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN