Neden bu 2 bakan?

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Mali operasyonda seçilen bakanlar dikkat çekti. Büyümeyi sırtlayan inşaat sektörünün başındaki Erdoğan Bayraktar ve cari açığı azaltan Zafer Çağlayan'ın hedef seçilmesi kirli oyunu gözler önüne seriyor

Seçim öncesi siyaseti itibarsızlaştırma olarak görülen mali operasyonda taşlar yerine oturuyor. Operasyonun zamanlaması kadar seçilen bakanlıkların alanları da dikkat çekici. Türkiye'de büyümeyi sırtlayan inşaat sektörünün başındaki isim Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve ekonominin tek kırılgan noktası olarak gösterilen cari açığı azaltan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğullarının hedef alınması kirli oyunu gözler önüne seriyor.

200'DEN FAZLA SEKTÖRÜ ETKİLİYOR
Türkiye'den iki kat fazla büyüyen, 200'den fazla alt sektörü besleyen inşaatın hedef tahtası yapılmasında başarılı işler yatıyor. Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra iki katına çıkan ve ilk çeyrekte 720 milyon dolara ulaşan yabancıların konut alımları, Türkiye'nin çehresini değiştirecek kentsel dönüşümün ekonomiye 400 milyar dolarlık katkı sağlayacak olması, sektörün 1 milyon kişiye istihdam yaratması, dar gelirlileri ev sahibi yapması birçok kesimi rahatsız etti. Türkiye'de sektörün cazibesi borsadaki gayrimenkul şirketlerine de yansıdı. Kasımda dünya piyasalarındaki belirsizliklere rağmen Emlak Konut Avrupa'nın en başarılı halka arzlarından birini yaparak 2.5 kat talep topladı.

400 BİN FAKİRİ EV SAHİBİ YAPTI
Bakan Bayraktar'ın 2002-2011 yılları arasında başkanlığını yaptığı ve hali hazırda kendisine bağlı olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) de başarılı grafiğiyle okları üzerine topladı. Bugüne kadar TOKİ 400 binden fazla yoksul aileyi ev sahibi yaptı. Türkiye'nin 81 ilinde 614 bin 859 konut rakamına ulaştı. TOKİ'nin ürettiği konutların 512 bin 605'i yani yüzde 85.40'ı sosyal konut niteliğinde.

3 MİLYON KİŞİ EKMEK YİYOR
Yapım ve proje işleri aşamalarında 61 milyarlık 5 bin 67 ihale sonuçlandıran kurum, dar ve orta gelir grubuna 240 bin 319, alt ve yoksul kesime ise 144 bin 573 konut yaptı. Doğrudan ve dolaylı olmak üzere 3 milyon kişi TOKİ kanalıyla ekmek yedi. İdare sadece konut değil sosyal projelerle de öne çıktı. Bugüne kadar Türkiye'ye 941 okul, 13 üniversite, 965 spor salonu ve 226 hastane kazandırdı. Operasyon kapsamında hedef tahtası haline getirilen diğer bir başarılı bakan da Zafer Çağlayan. Faiz lobisinin en çok üzerine giden bakan olarak dikkat çeken Çağlayan, cari açığa da çözüm bulan isimlerden. Cari açığın en büyük kalemlerinden biri olan dış ticaret açığını 2011'de ulaştığı 100 milyar dolar üstü seviyeden 84 milyara çeken Çağlayan, bir yılda 20 milyar doları Türkiye'de tuttu. Bakan Çağlayan aynı zamanda ihracatın ithalatı karşılama oranını da 2011'deki yüzde 56 seviyesinden 1 yılda yüzde 64.5'e çekti. AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'de ihracat 36 milyar dolarken, 2012 itibarıyla bu rakam 152 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Bu başarının ardında 2007'den bu yana bakanlık yapan Çağlayan'ın da katkısı büyük. 107 milyar dolarlık bir rakam devralan Çağlayan bu rakamı yüzde 42 artırarak 150 milyar doların üstüne taşıdı.

BU KADAR DA BEL ALTI VURULMAZ!
Soruşturma çerçevesinde Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum'un da bilgisine başvurulmak üzere Emniyet'e çağrıldığını ancak konunun farklı yansıtılmak istendiğini söyleyen şirketin yönetim kurulu üyesi Haluk Sur tepki gösterdi. Sur, "Oldukça başarılı bir halka arzdan çıktık. Şimdi piyasa değeri 1.6 milyar lira eridi. Dünden beri 10'a yakın yabancı yatırımcıyla konuştum. 'Şirketinize milyonlarca dolar yatırdık, şimdi ne olacak?' diye soruyorlar. Bu kadar bel altı vurulmaz. 'Al, bunu da al' diyerek hareket edemezsin. Bu olayların ardından hiçbir leke çıkmazsa, bu konuyu kim temizleyecek?" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neden bu 2 bakan?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN