Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TMSF'den 'faizsiz' açılım!

Giriş Tarihi: 26.12.2013

TMSF'de 'faizsiz' dönem başladı. Fon, faize duyarlı kesimin taleplerini dikkate alarak, mevduat sigortası primlerinin bir bölümünü sukuk gibi enstrümanlarda değerlendiriyor

Vatandaşın tasarrufunda devlet garantisini iki katına kadar çıkaran Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bir ilke imza atarak "faiz açılımı" yaptı. Fon, finans sektöründen elde ettiği mevduat sigortası primlerinin bir bölümünü faize duyarlı kesimin taleplerini dikkate alarak, kira sertifikası (sukuk) gibi enstrümanlarda değerlendirmeye başladı.

YATIRIM ARTAR

Böylece, petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte geliri artan Arap sermayesinin, faiz tereddütleri giderilerek katılım bankalarına daha fazla yatırım yapması bekleniyor. Ekim itibarıyla mevduat sigortasından elde edilen toplam gelir 15.2 milyar liraya ulaştı. TMSF yetkilileri kararın, faize duyarlı kesimden gelen talepler üzerine alındığını belirtti. Fon, bundan böyle finans sektöründen alınan primleri farklı enstrümanlarda değerlendirecek. Böylece Ortadoğu ve Körfez sermayesinin Türk bankacılık sektörüne yönelik endişeleri de giderilmiş olacak. Uzmanlara göre, faizsiz sistemle çalışmasına karşın mevduat sigortası nedeniyle eleştirilen katılım bankalarının da eli rahatladı. Mevcut uygulamada Fon'da biriken para, devlet tahvili veya diğer araçlarda değerlendirilerek faiz ihaleleri düzenleniyordu. Yılbaşından itibaren katılım bankalarından bu kalemden tahsil edilen gelir, Hazine'nin sukuk ihraçlarına yatırabiliyor. Katılım bankalarının primleri ayrı tutuuyor. Yeni kaynak, faizsiz enstrümanlarda değerlendiriliyor.

PRİMLER YÜZDE 45 ARTTI
Mevduat ve katılım bankalarından temmuz-eylül 2013 döneminde tahsil edilen Haziran 2013 dönemine ait sigorta prim gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45.3 arttı. Bu dönemde prim gelirleri 364 milyon lira oldu. Bu tutarın yüzde 7.6'lık kısmının (27.8 milyon TL) katılım bankalarından tahsil edildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TMSF'den 'faizsiz' açılım!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN