Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Et ihracatı rekoru Hindistan'ı karıştırdı

Giriş Tarihi: 28.12.2013

İnançları gereği et tüketiminin düşük olduğu Hindistan, ihracatta dünyanın zirvesine oynuyor. Bu durum özellikle Hindular'ın büyük tepkisine neden oluyor

İneklerin kutsal olarak görüldüğü ve et tüketiminin fazla olmadığı Hindistan, dünyanın en büyük et ihracatçısı olmak üzere. Bu durum ülkede çeşitli tartışmalara ve hatta ayaklanmalara sebep oluyor. Bu duruma tepki gösteren Hindular et ticareti yapan araçları yakmaya başladı. Et tüketimi 2.1 milyon ton olan 2013'ü 1.8 milyon ton ihracatla kapatması bekleniyor. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre ABD'nin yıllık tüketimi 11.5 milyon ton. Bu durum Hindistan'daki tüketim azlığını ortaya koyuyor.

ET TAŞIYAN KAMYONA SALDIRI

Hindistan'ın en büyük et ithalatçısı Vietnam, Malezya, Tayland ve Mısır. Çin ise Hindistan'ın etini Vietnam üzerinden satın alıyor. Muhalefet de et üretiminin artırılmasını ağır bir dille eletriyor. En büyük tepkiyi ise Hindular gösteriyor. Bu nedenle ülkede ihrcat amaçlı et taşıyan kamyonlar saldırıya uğruyor. Ülkede bazı bölgelerde inek öldürmenin cezası 115 bin rupi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Et ihracatı rekoru Hindistan'ı karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN