Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otoda rekor yatırım

Giriş Tarihi: 13.1.2014

Türk otomotiv sanayisi iki yılda toplam 5.8 milyar liralık yatırım yapacak. Yatırımla üretim kapasitesi 200 bin adet artarken, toplam 9 bin kişiye iş imkânı sağlanacak

Türkiye,otomotivde vites büyüttü. Türk otomotiv sanayisi iki yılda toplam 5 milyar 871 milyon TL'lik rekor yatırıma imza atacak. Yatırımla birlikte otomotivin kapasitesi en az 200 bin adet artarak bir milyon 700 bin adede çıkacak. Toplam 9 bin 178 kişiye istihdam yaratacak. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) verilerine göre geçen yıl hayata geçirilen teşviklerden yararlanan otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının aldığı teşvik belgesi sayısı 142 adedi buldu.

İSTİHDAM ARTACAK
Ana sanayi 7, yan sanayi ise 135 belge aldı. Yeni model, kapasite artırımı ve Ar-Ge yatırımlarının 2015'e kadar iki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Teşvik belgelerine göre ana sanayi iki yılda 3 milyar 223 milyon TL yatırım yapacak. Bu yatırımlar 2 bin 401 kişiye iş imkânı sağlayacak. Yan sanayi ise neredeyse ana sanayinin yatırım miktarına yakın yatırım yapmayı hedefliyor.

TEŞVİK ETKİLİ OLDU

135 teşvik belgesi alan yan sanayiciler toplam 2 milyar 558 milyon TL'lik yatırım yapacak. Yeni yatırımlarla yan sanayi 6 bin 777 kişiye ek istihdam sağlayacak. Bazı ülke ekonomilerinde yaşanan toparlanmaya rağmen dünyada kapasite kullanımları hâlâ düşük. Dünyada kapasite kullanımı yüzde 30. Avrupa'da ise kapasite kullanım oranları yüzde 40 civarında seyrediyor. Türkiye ise yüzde 75'i bulan kapasite kullanım oranıyla kıskandırıyor.

TÜRKİYE HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL
Türk otomotivinin geldiği yerin önemli olduğunu söyleyen OSD Başkanı Kudret Önen, şöyle konuştu: "Ancak hak ettiği yerde değil. 4 misli daha büyümesi lazım. İhracat kadar iç pazarın büyüklüğü de önemli. İç pazarın son 7 yılda beklediğimiz ölçüde büyümediğini görüyoruz. İç pazarda daralan talep 2014'te üretimi ihracata bağımlı hale getirecek ve bu durum sanayimiz için risk ve kırılganlık yaratacak."

ÜRETİME İHRACAT DESTEĞİ
İç pazarda ciddi bir daralma beklediklerini ifade eden Önen'in 2014 tahminleri şöyle: "Üretimin 1.100-1.200 arasında gerçekleşmesini bekliyoruz. Azalan iç talebin üretime negatif etkisinin artan ihracatla kapatılacağını öngörüyoruz. Buna göre ihracat 810-850 bin adet civarında gerçekleşecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoda rekor yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN