Ağaoğlu, Alman devlerle el sıkıştı

Alman Telekom devi Manfred Hellwig ve CPBAU, Türkiye'de yatırım için Ali Ağaoğlu'yla el sıkıştı. Yabancı patronlar, "Türkiye'ye her zaman güveniyoruz. Ofis açıp, yeni iş alanlarına yöneleceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 23.1.2014
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Avrupalı devlerle el sıkıştı. Almanya'nın köklü şirketlerinden CPBAU ve telekom devi Manfred Hellwig, Ağaoğlu ile birlikte yatırım yapmak üzere ilk adımı attı. Geçen ay Türkiye'ye gelerek görüşmelerde bulunan CPBAU'nun Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Heinecke, "Türkiye'ye güveniyoruz. Ağaoğlu'yla birlikte hareket etme kararı aldık. Ofis açıp, yeni iş alanlarıyla ilgili çalışmalar yapacağız" dedi.

GÜVENDE SAPMA YOK

Türkiye'nin son 10 yılda istikrarlı büyüdüğünü belirten Heinecke, "17 Aralık'ta yapılan operasyonlar Alman basını tarafından ciddi bir dezenformasyon yaptı. Ben ve ortaklarım bunlara asla inanmadık. Alman ekonomisinin 60 yılda yaptığını Türkiye 10 yılda yaptı. Hem Türkiye'ye hem de Ağaoğlu'na güvenimizde en ufak bir sapma yok. Bu operasyonlar bizim buraya gelişimizi biraz daha hızlandırdı" diye konuştu.

3 MİLYAR EURO CİRO YAPIYOR
1925'te kurulan ve Almanya'da çok sayıda inşaat, demiryolu, köprü yapımı gerçekleştiren CPBAU'nun yıllık cirosu 3 milyar euro. Almanya'da telekom devi olarak bilinen milyarder iş adamı Hellwig de, "Biz ülkenizin güçlü ekonomisine güveniyoruz. Hem Türkiye'de hem de Almanya'da ortak projeler yapacağız. Bana Türkiye'nin potansiyelini Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Günther Meinel anlattı. Açıkçası çok etkilendim. İnşaat, enerji gibi alanlarda partner olacağız. Somut adımlar atacağız" dedi.

'GÖZALTINA ALINMASINA ŞAŞIRDIK'
Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Günther Meinel ve Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik'in girişimleriyle Türkiye'ye gelen Almanya'nın köklü şirketleri dün Başbakanlık Yatırım Ajansı'yla da bir toplantı yaptı. Türkiye'de yatırım yapılacak alanlarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Ağaoğlu'nun Türkiye'de yaptığı projelerde partner olacaklarını belirten Alman patronlar, Avrupa ülkelerinde de ortak projeler yapabileceklerini söylediler. CPBAU'nun patronu Heinecke, gözaltı kararları ile ilgili olarak ise "Ali Ağaoğlu'nun gözaltna alınmasına şaşırdık" diye konuştu.

AĞAOĞLU: KÖPRÜLERİ BİRLİKTE YAPABİLİRİZ
Özellikle inşaat alanında Türkiye'de son yıllarda adından sıkça söz ettiren Ali Ağaoğlu da ziyaretten hayli memnundu. Sabahın erken saatlerinde başlayan görüşme bütün gün sürdü. Ali Ağaoğlu, "Böylesine dev bir şirketin Türkiye'ye gelip bizimle işbirliği yapmak istemesi ülkemiz adına gurur duyulacak bir durumdur" dedi. Ağaoğlu şöyle devam etti: "Bu ziyaretle hem ülkem hem kendi adıma mutlu oldum. Geçmişte biz yabancı şirketlerin kapısını çalardık 'bize iş verin' diye. Şimdi bizim kapımızı çalıyorlar. Bu , Türkiye'nin nasıl bir noktaya geldiğinin en somut örneklerinden biri. Almanya'da yapılacak köprü inşaatlarında ortaklık yapabiliriz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaoğlu, Alman devlerle el sıkıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN