Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Afrika faiz artırdı

Giriş Tarihi: 29.1.2014 17:46

Güney Afrika Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 5,5'e yükseltti.

Güney Afrika Merkez Bankasının resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, politika faizini 50 baz puan yükselterek yüzde 5,0 seviyesinden yüzde 5,5 seviyesine çıkaran banka böylece Haziran 2008'den bu yana ilk defa faiz artırmış oldu.

Açıklamada, konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Gill Marcus, yaptıkları son Para Politikası Kurulu toplantısından bu yana ABD Merkez Bankasının (Fed) beklenen tahvil alımlarında azaltımı gerçekleştirdiğini belirterek, küresel finans piyasalarındaki ilk tepkinin genellikle oldukça sessiz olmasına rağmen, gelişmekte olan piyasaların daha sonra türbülans yaşadığını kaydetti.

Marcus, ABD ekonomisindeki uzun vadeli istikrarlı toparlanmanın genel olarak küresel ekonomi için olumlu olması gerektiğine işaret ederek, ancak tahvil alımlarında azaltıma gidilmesinin kısa ve orta vadede önemli derecede zorluklar yaratmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

Hindistan'da ekonomik görünümün biraz daha iyi olduğunu ancak Brezilya, Rusya, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybı yaşandığını ve zayıf bir büyüme olduğunu belirten Marcus, şunları kaydetti:

"Piyasalarda likidite fazla olmasına rağmen, küresel enflasyon iyi bir seyirde gidiyor. Dış etkiler ise gelişmekte olan piyasalar için zor ve volatil bir ortam oluşturuyor. Ayrıca Fed'in parasal genişlemeyi azaltması konusunda hala bir belirsizlik var. Piyasalar ABD'nin politika faizinde 2015'in ortalarına kadar herhangi bir artış beklemiyor ancak uzun vadeli tahvillerde mayıs ayında artış görüldü. Fed'in 2013 yılı mayıs ayında tahvil alımlarında azalmaya gitme ihtimali, gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışına sebep oldu. Brezilya, Rusya, Endonezya ve Hindistan'daki sıkı para politikası da enflasyon baskısına ya da para birimlerinde olan değer kaybına tepki oldu. Mayıs 2013'ten bu yana Brezilya'da 300 baz puan ve Hindistan'da 75 baz puan faiz artırımı gerçekleşti. Ancak en belirgin faiz artırımını, marjinal faiz oranını 425 baz puan artırarak yüzde 12'ye yükselten Türkiye gerçekleştirdi."

Marcus, Güney Afrika randının bu olumsuz gelişmelerden etkilenen para birimleri arasında yer aldığını vurgulayarak, "Güney Afrika randındaki değer kaybının sürmesi halinde enflasyon görünümü riski önemli ölçüde artacaktır. Enflasyon tahminimiz belirgin bir bozulma gösterdi ve büyük ölçüde değer kaybeden ülke para biriminin etkisiyle uzun bir süre boyunca hedef aralığı dışında kalma olasılığını gösteriyor" değerlendirmelerini yaptı.

Güney Afrika politika faizindeki bu artışa rağmen, para politikasının akomodatif kalmaya devam ettiğini vurgulayan Marcus, daha fazla hamlenin ekonomik verilere bağlı olduğunu aktardı.

Marcus, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve görevleri doğrultusunda gerektiği gibi hareket etmekten çekinmeyeceklerine de dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Afrika faiz artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN