Borsa'dan dolardaki ateşe 'opsiyon' ilacı

Borsa İstanbul da kur riskine karşı harekete geçti. Döviz opsiyon piyasası için çalışma yaptıklarını belirten BIST Başkanı Turhan, 2014'te 40 yeni halka arz beklediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Şirketlerin kur riskini minimize etmek için Merkez Bankası'ndan sonra Borsa İstanbul (BIST) da harekete geçiyor. BIST Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, son dönemde artan kur riskine karşı bankalar ve reel sektörün korunması için Borsa İstanbul nezdinde çalışma başlattıklarını açıkladı. Bunun için Merkez Bankası'yla koordineli olarak 'döviz opsiyon' piyasalarını devreye alacaklarını söyleyen- Turhan, sistemi şöyle anlattı: "Döviz opsiyonları herhangi bir yabancı parayı önceden belirlenmiş kur oranıyla satın alma veya satma hakkı veren araçlar. Döviz vadeli işlem sözleşmelerimiz zaten var. Belli bir işlem de gerçekleşiyor. Ancak burada cayma söz konusu değil. Halbuki bu sistemde opsiyonu kullanmak veya kullanmamak serbestliği var. Buna özellikle reel sektör işletmelerimizin daha çok ilgi göstereceğini düşünüyoruz."

LONDRA DEVREDE

Borsa İstanbul'un 2013 rakamları ve 2014 hedeflerini açıklayan İbrahim Turhan, yabancı yatırımcının doğrudan Borsa'da döviz türevlerinde işlem yapılabilmesine olanak sağlayacaklarını dile getirdi. Turhan, "Örneğin Londra'daki bir oyuncunun, Türkiye'de yatırım yapmak için Merrill Lynch gibi kurumları araya sokmadan direkt İstanbul'da döviz işlemi yapmasını sağlayacağız. Merkez Bankası'yla anlaştık, Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayını bekliyoruz" dedi. Turhan, ardından altına dayalı fiziki teslimatlı sözleşme işlemlerinin de devreye alınmasını planladıklarını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa'dan dolardaki ateşe 'opsiyon' ilacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN