Kobi'ye baskın

Bankalar finansal çalkantının faturasını KOBİ'lere çıkarmaya başladı. 'Stres Testi Araştırması'yla borçlu şirketin kapısını çalan bankalar, "Mali durumunuz kötü" diyerek krediyi geri çağırıyor

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Finansal piyasalarda yaşanan çalkantıyı fırsat bilen bankalar, KOBİ'leri kıskaca aldı. Kendilerine yüksek kredi borcu olan şirketleri mercek altına alan bankalar, adeta şafak baskınları yapmaya başladı. "Stres Testi Araştırması" adı verilen uygulama ile erken saatlerden itibaren firmalara gidiliyor ve tüm mali durumu inceleniyor. Şirketin kredi borç ödemesinde herhangi bir düzensizlik olmamasına rağmen, stres testi sonucunda firmaya yeni mali yükümlülükler getiriliyor.

ÖZEL EKİPLER KURULDU
Ek teminat mektubu istenmesinden krediyi erken çağırmaya kadar birçok şokla karşı karşıya kalan KOBİ'ler uygulamayla bir anlamda iflasın eşiğine sürüklenebiliyor. Bankaların kıskaca aldığı noktalardan biri de İkitelli Organize Sanayi Bölgesi. 20 binden fazla şirketin faaliyet gösterdiği bölgede bankacılar, hangi şirketlerin zorda olduğunu öğrenmek için özel ekipler kurmuş durumda. Elektronik baskül imal eden bir firmanın sahibi H.U çalıştığı bankanın hem kendisini hem de komşu firmaları adeta sorguya aldığını belirtti.

TEMİNAT İSTİYORLAR

H.U şunları söyledi: "10 yıldır çalıştığım banka henüz işe yeni başlamış bir çalışanı şirketime gönderdi. 'Stres testi' adı verilen bir çalışma yapıyorlarmış. Ancak bu test yapılırken şirketime el konulmuş gibi hissettim. Her şeyi didik didik incelediler. Testin sonucunda 800 bin TL olarak kabul ettiği teminat mektubunu 400 bin TL'ye düşürdüler. Şimdi benden yeni ipotek istiyorlar."

ÇOK SAYIDA ŞİKÂYET ALDIK
11 bin işadamının üye olduğu Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TUGİK) Başkanı Erkan Güral da son 10 gündür bankaların KOBİ'lerin adeta ensesine bindiğini söyledi. Yatırım yaptığı için binlerce şirketin bankalara kredi borcu olduğunu belirten Güral, "Üyelerimizden onlarca şikâyet geldi. Hiç gerek yokken, bazı KOBİ kredilerinin geri çağrıldığını duyuyoruz. Bu da panik havası yaratıyor. Bir KOBİ'nin iflası, en az 20 şirketi etkiler. Stres testi bahanesiyle yapılan uygulamanın zincirleme etkileri olur" dedi.

KÜÇÜK ŞİRKETLER KORUNMALI
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) İstanbul Şube Başkanı Eyüp Topal ise Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararının KOBİ'ler için olumsuz sonuçları olacağını söyledi. Piyasaların sağduyulu olması gerektiğini ifade eden Topal, "İkinci çeyrekte suların durulacağına inanıyoruz. Bu süreçte KOBİ'ler desteklenerek bu türbülanstan çıkması sağlanmalıdır" dedi.

ARTAN FAİZLER HEMEN YANSITILDI
Sabah'a konuşan İkitelli'deki diğer sanayiciler de bankaların benzer uygulamalarından şikâyet ederek, "10 gündür KOBİ'lerin gözünü kredileri erken çağırmakla korkutuyorlar. Birçok kredinin vadesi öne alındı veya erken çağrıldı. Ayrıca ticari kredimiz olduğu için artan faizleri de hemen yansıtabiliyorlar. Bu da reel sektörde panik havasını artırıyor" açıklaması yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobi'ye baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN