Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Faize karşıyım ama MB'ye müdahale etme yetkim yok'

Başbakan Erdoğan, Almanya'da ekonomiye ilişkin mesajlar verdi. Faiz artışına karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Merkez Bankası bağımsız bir kurum olduğu için müdahale yetkim yok" dedi

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya temaslarında ekonomiye ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, ekonomide yaşanan hareketlilikle ilgili olarak, "Merkez Bankası gerekli adımları atıyor. Faiz ile ilgili B ve C planlarımız var. Faiz artışına karşı olan bir Başbakanım. Bağımsız bir kurum olduğu için de benim müdahale yetkim yok" dedi. Almanya temasları çerçevesinde Almanya Dış Politika Enstitüsü'nde sorular üzerine ekonomiye ilişkin açıklamalar yapan Erdoğan şunları söyledi:
GEÇİCİ BİR DURUM: Bağımsız bir kurum olan MB bu konuda adımları atıyor. Faiz artışına karşı olan bir Başbakanım. Bağımsız bir kurum olduğu için de benim müdahale yetkim yok ama kendi kanaatimi açıklamaktan da geri duramam. Bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda B, C planımız var. Ama seçim öncesi ama sonrası bu uygulamayı başlatacağız.
ALMANYA İLE TİCARET HACMİ: Almanya Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı. 2013 sonu itibarıyla ticaret hacmimiz yaklaşık 36 milyar dolara ulaşacak.
TURİST SAYISI: Şu anda Türkiye'ye gelen turist sayısında 5 milyonu aşan turistle Almanya bir numara. Ancak yerleşik turist sayısında da bu yıl itibarıyla Norveç, Almanya'yı geçti. Daha önce Almanya birinci sıradaydı, ancak birinciliği Norveç'e kaptırdı. Bu durum halklarımız arasındaki dayanışmayı geliştirmesi açısından büyük önem arz ediyor. Tüm bunların yanında Alman müteşebbislerin Türkiye'ye gelmesi konusunda da Alman hükümetinden de destek beklediğimizi Sayın Şansölye'ye belirttim.
ENERJİ: Enerji güvenliği noktasında dayanışma çok önemli. Türkiye ve Almanya arasındaki enerji işbirliği açısından önemli bir potansiyel taşımaktadır.

Türkiye OECD içinde ilk 5'te
Türkiye'nin mali disipliniyle ekonomik krizi, yoğun olarak yaşamadığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Bizler istikrar ve güven sayesinde aynı kararlıkla yüzde 4 gibi bir büyümeyi ortalama olarak, 2013'ün ilk üç çeyreğinde yakaladık. Dördüncü çeyreğin sonuçları kesinleşmedi. Ama öyle zannediyorum ki 3.8 ile yılı tamamlayacağız. 3.8 de dünya geneline baktığınız zaman, OECD ülkeleri içinde ilk beş içerisinde yer alıyor. İlk beşte yer alması da Türkiye'nin nerede olduğunu göstermesi açısından çok büyük bir önem taşıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Faize karşıyım ama MB'ye müdahale etme yetkim yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN