Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank'ın kârı 3 milyarı geçti

Giriş Tarihi: 6.2.2014

Akbank, 2013'ü 3 milyar 77 milyon lira net kârla kapattı. Bankanın kredileri ise yüzde 33 büyüme ile 148 milyar liraya ulaştı. Tüketici kredilerindeki artış oranı yüzde 33'ü buldu

Akbank'ın 2013 yılı finansal sonuçları açıklandı. Buna göre bankanın brüt kârı 4 milyar 64 milyon TL, konsolide net kârı ise 3 milyar 77 milyon TL oldu. 2013 yılında yüzde 33 büyümeyle kredilerini 148 milyara çıkaran banka, KOBİ ve kurumsal kredilere ise 77 milyar kaynak aktardı. Bankanın 2013 yılı sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Global ekonomi 2013'de iki farklı dönemden geçti. Ocak-mayıs arasında Türkiye'nin de dahil olduğu pek çok ülkede faizler tarihi düşük seviyeleri gördü. Aynı dönemde gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerinin sürdüğünü gördük. Ancak Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) ilk defa mayıs ayında varlık alım programında azaltıma gideceğinin sinyalini vermesi uluslararası sermaye akımlarının yönünü etkiledi" şeklinde konuştu.

BEKLENTİLER DEĞİŞTİ
Binbaşgil, büyüme beklentilerinin gelişmiş ülkeler lehine değişmesi ve Fed'in aralıktaki tahvil azaltım kararıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarının başladığını anlattı.

AKTİFLER % 20 BÜYÜDÜ

Aralarında Türkiye'nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarının bundan olumsuz etkilendiğini söyleyen Hakan Binbaşgil, şöyle konuştu: "Zor bir yıl olmasına rağmen 2013'te bankamızın aktifleri 2012 yılına göre yüzde 20'lik bir büyümeyle 195 milyar TL'yi geçti. Aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine katkı sağladık. Bu alandaki desteğimizi yüzde 33'ün üzerinde artırdık."

TÜKETİCİ KREDİLERİ 28 MİLYAR TL
"Tüketici kredilerini yaklaşık 28 milyar TL'ye çıkardık" diyen Binbaşgil, "Kredilerimizin aktifler içindeki payını artırmaya devam ediyoruz. 2013 yılında tüketici kredilerimizle sağladığımız desteği yaklaşık 28 milyar TL'ye yükselttik" açıklaması yaptı. Yatırımcı ve müşterilerin tasarruflarını artırmaya teşvik eden çalışmalarının Akbank'ın mevduat yapısını daha da güçlendirdiğini belirten Binbaşgil, toplam mevduatlarının yüzde 24 büyümeyle 112 milyar TL'nin üstüne çıktığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank'ın kârı 3 milyarı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN