Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyumcudan karta tepki eylemi

Giriş Tarihi: 15.2.2014
Kredi kartıyla taksitli satışların 1 Şubat itibarıyla kaldırıldığı kuyum sektöründe grev sesleri yükselmeye başladı. En son 40 yıl önce 1974'te sektöre yönelik bir mevzuat değişikliğini protesto etmek için greve çıkan kuyumcular, kararın ardından satışlarının bıçak gibi kesildiğini ve satışlarının yüzde 90 oranında düştüğünü belirtiyor. 14 Şubat Sevgililer Günü'nde bile 'siftah' yapamayan kuyumcular, grev konusunda son kararlarını vermek için bankalarla görüşmelerine hız verdi.

YABANCILAR ALIYOR
Özel tasarımlarıyla tanınan Diamond Kuyumculuk'un Yönetim Kurulu Başkanı Naci Şenocaklı, düşen satışlar nedeniyle birçok markanın sıkıntıya girdiğini söyledi. Şenocaklı, "Satışlarımız durma noktasına geldiği için yeni dükkân projelerini askıya aldık. Bu yıl işe alım planlarımızı da durdurduk. Eskiden Sevgililer Günü'nde satışlarımız ciddi oranda artardı. Bu yıl o da olmadı" dedi. Naci Şenocaklı, kararın ardından ağırlıklı olarak Körfez ve Azerbaycan gibi ülkelerden gelen müşterilere satış yaptıklarını anlattı.

Kartla satışa KDV sorunu çözer
Üç dönem İstanbul Kuyumcular Odası Başkanlığı yaptıktan sonra bu yıl görevini bırakan Alaattin Kameroğlu, uyarı niteliğinde bir kepenk kapatma eyleminin olabileceğini söyledi. Kredi kartıyla satışlara yüzde 25'lik KDV matrahı getirmenin sorunu çözebileceğini anlatan Kameroğlu, şunları belirtti: "Kuyumcular 'zaten bir şey satamıyoruz, bir süre dükkânlarımızı kapatalım da masraf olmasın' diye konuşuyor. Ama asıl çözüm, bankaların, Maliye'nin ve sektörün bir araya gelerek, orta yolu bulması. İğneyi biraz da sektör olarak kendimize batırmamız lazım. Bazı kuyumcular kartla satışı suiistimal etti."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumcudan karta tepki eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN