Onduline Güney Afrika'da hedef büyüttü

20'nci yaşını Güney Afrika'da kutlayan Onduline Avrasya, yeni yılda hedef büyüttü. Genel Müdür Yardımcısı Fulya Koçak, "2014 iyi geçecek" dedi

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Türkiye'deki 20'nci yılını kutlayan çatı kaplama malzemeleri üreticisi Onduline Avrasya, bayileriyle birlikte Güney Afrika'nın Johennesburg ve Cape Town şehirlerine çıkarma yaptı. 2013'ün yorgunluğunu atan bayi ve yöneticiler yeni yıl için moral depoladı.

BÜTÇE DEĞİŞMEDİ

2013'ü 85 milyon euro ciroyla kapattıklarını söyleyen Onduline Avrasya Genel Müdür Yardımcısı Fulya Özgül Koçak, "Yılsonu biraz durgun geçse de hedeflerimizi tutturduk" dedi. Bu yıl yaşanan gelişmelere rağmen bütçelerini değiştirmediklerini söyleyen Koçak, şunları söyledi: "Bu yıl seçim var. İnşaat malzemeleri sektörü bundan olumlu etkilenecek." Seçim nedeniyle oluşacak belirsizliklere de hazırlıklı olduklarını belirten Koçak, "Tabii birkaç senaryo yaptık. Çünkü ana hammaddemiz bitüm, yani asfalt olduğu için kurdan etkileniyoruz. Bugüne kadar aldığımız önlemler sayesinde yaşananlardan olumsuz etkilenmedik. Yılın genelinde yüzde 3 seviyelerinde büyüme hedefliyoruz" dedi. Fulya Koçak, bu yıl için bir yatırım planlarının olmadığını sözlerine ekledi.

KRİZ YÖNETİMİNDE ÖRNEK GÖSTERİLİYORUZ
1944'te Fransa'da kurulan Onduline Group, beş kıtada 100'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin büyüklük olarak ikinci sırada yer aldığını söyleyen Koçak, "Grubun yıldız firmasıyız" dedi. Birincilik için Rusya ile çekiştiklerini söyleyen Fulya Koçak, halen ikinci sırada yer aldıklarını belirtti. Koçak, şöyle devam etti: "Grupta Türkler kriz atlatmayı çok iyi biliyor imajı oturmuş. Bu nedenle Türkiye'de bir olumsuzluk yaşanırsa merkez bize 'siz bunun altından kalkarsınız' diyor. Diğer ülkelerde oluşan ekonomik sıkıntılarda bizleri örnek olarak gösteriyorlar. Grubun cirosu 450 milyon euro."

YURTDIŞINDA ORTA ASYA VE KAFKASLAR'A ODAKLANDI
Üretiminin yüzde 20'sini ihracat yoluyla satan Onduline Avrasya, 24 ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin ağırlıklı pazarları ise Orta Asya, Ortadoğu, Kafkaslar, Pakistan ve İran olarak sıralanıyor. Koçak, hedeflerinin 5 yılda ihracatlarını yüzde 30-35'lere çıkarmak olduğunun altını çizdi. Yurtdışında yatırım konusunda ise Koçak, "Kafkaslar Türkiye'ye yakın bir bölge. Yatırım olursa muhtemelen Orta Asya'da olacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onduline Güney Afrika'da hedef büyüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN