Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nijer Türk yatırımcıları bekliyor

Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou, Türk yatırımcılarla iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirterek, "Bu iş birliğini yapmadaki mantığımız 'kazan kazan'. Bununla beraber Türkiye ile Nijer arasındaki özel yatırımlarda önemli ve faydalı artışlar olacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 12.3.2014 16:53
Mahamadou, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından kendi onuruna düzenlenen Türkiye-Nijer çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, İstanbul'un Türkiye'nin ekonomik başarısının vitrini olduğunu, Türkiye'nin dünyada ekonomik gelişim açısından örnek bir ülke olarak görüldüğünü kaydetti.

Nijer daha dün istikrarsızlıkla anılan bir ülke iken bugün demokrasinin önemli bir modeli haline geldiğini aktaran Mahamadou, ülkede son derece bağımsız bir adalet sistemi olduğunu bildirdi.

Nijer'in yeraltı kaynaklarının son derece zengin olduğunu vurgulayan Mahamadou, ülkenin tarım ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Nijer'in her türlü doğrudan yabancı yatırıma açık olduğunun altını çizen Mahamadou, ülkenin Batı Afrika'nın ekonomik merkezi olmayı amaçladığını ifade etti.

Afrika'nın geleceğin kıtası olarak yükseldiğini bildiren Mahamadou, Nijer'deki siyasi alandaki ilerlemelerin son birkaç yılda meyvelerini verdiğine dikkati çekti.

2011 yılının sonunda Nijer'in en önemli petrol üreticilerinden biri haline geldiğine işaret eden Mahamadou, sözlerine şöyle devam etti:

"Uranyum için ise Nijer dünyadaki 8. büyük üretici. Madenlerin üretime açılmasıyla beraber bizim ihracat kapasitemiz ikiye katlanacak. Nijer'deki yeraltı kaynaklarının hepsini işleme çalışmaları başlamaktadır. Avantajlarla beraber 2012 yılında bir ekonomik ve sosyal kalkınma planı yürülüğe konuldu. Söz konusu planla beraber hedeflerimize ulaşmayı amaçlıyoruz."


"GELECEK 3 YILDA EKONOMİK BÜYÜMEMİZİN YÜZDE 9,5 OLMASINI HEDEFLİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Mahamadou, ülkenin makroekonomik düzeyine bakılacak olunursa, hem cari borcun hem de genel borç ile enflasyonun giderek düştüğünü söyledi.

Gelecek 3 yılda ekonomik büyümelerinin yüzde 9,5 olmasını hedeflediklerini belirten Mahamadou, bu rakamın 2016 yılında daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

Bu büyüme ile beraber kişi başı büyümenin de artacağını aktaran Mahamadou, buna paralel olarak orta sınıfın da giderek artacağını dile getirdi.

Sadece ekonomik değil, siyasi anlamda da orta sınıfın son derece ekonomik olduğunu vurgulayan Mahamadou, "Eğer güçlü bir orta sınıfınız varsa ülkenin istikrarını sağlayabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Dün tarım bakanı ile görüştüklerini ve Ankara'da bulunan bir araştırma merkezini ziyaret etiiklerini belirten Mahamadou, bu merkez ile ortak bir çalışma yapmayı planladıklarını ifade etti.

Türk yatırımcılarla iş birliği yapmaya hazır olduklarının altını çizen Mahamadou, "Bu iş birliğini yapmadaki mantığımız 'kazan kazan'. Bununla beraber Türkiye ile Nijer arasındaki özel yatırımlarda önemli ve faydalı artışlar olacaktır" şeklinde konuştu.

Mahamadou, Nijer'in bir fırsatlar toprağı olduğunun altını çizdi.


"NİJER 300 MİLYON KİŞİLİK BİR TÜKETİCİ PAZARINA KAPI AÇIYOR"

Nijer Ticaret ve Özel Sektör Teşviki Bakanı Alma Oumarou ise Nijer'in 300 milyon kişilik bir tüketici pazarına kapı açtığını söyledi.

Şu anda Nijer hükümetinin ekonomik ve sosyal gelişme planı hazırladığı bilgisini veren Oumarou, görevlerinin rekabetçi bir ekonomi oluşturmak olduğunu, bu sayede şirketlerin gelişmesini ve yaşamasını sağlayacaklarını kaydetti.

Hükümetin birçok önlem alarak çalışma hayatını çekici kılmaya çalıştığını aktaran Oumarou, bu konuda yatırımcılar için ulusal bir konsey kurduklarını dile getirdi.

Söz konusu konseyin özel sektörün önündeki engelleri kaldırmak için kurulduğunu bildiren Oumarou, konseyin başında Başbakan'ın bulunduğunu, 58 üyesi olduğunu ifade etti.

Çalışma dünyasını düzeltmek için de özel bir mekanizmaları olduğuna işaret eden Oumarou, kurdukları bir merkez ile de resmi olmayan ticareti azaltmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Ülkenin petrol ve doğalgaz potansiyelinin 700 milyon varili ve 14 milyar metreküpü aştığını aktaran Oumarou, 5 binden fazla sosyal lojman inşaatı için de yatırıcımlar aradıklarını söyledi.

Daha sonra TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete konuk Cumhurbaşkanı'na, Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın da konuk bakana günün anısına hediye takdim etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nijer Türk yatırımcıları bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN