Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım da yabancı da gelir

Giriş Tarihi: 23.3.2014

Uludağ Ekonomi Zirvesi'ndeki işadamları yatırımda durma lüksleri olmadığını, yabancıların ilgisinin devam ettiğini belirtti

Siyasi gerginlik nedeniyle Türkiye'de yatırımların duracağını ve yabancı sermayenin gelmeyeceğini söyleyenlere iş dünyası Uludağ'dan yanıt verdi. 3'üncü Ekonomi Zirvesi'nde konuşan işadamları "Biz işimize bakarız"dedi. Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, politik istikrar sağlandığında Türkiye'nin önünün açık olduğunu söyledi. TAV Holding CEO'su Sani Şener ise New York'un ikinci havalimanı projesi için LaGuardia Havalimanı'na müracaat ettiklerini belirterek, "Türkiye ve dünyada zaman zaman türbülanslar oluyor ama biz hep işimize bakıyoruz" diye konuştu. Yatırımda durma lüksleri olmadığını söyleyen Koç Holding CEO'su Turgay Durak da Otokar'ın en önemli projesinin milli tank Altay'ı geliştirme işi olduğunu ifade etti. Durak, "Projeyi alırsak çok büyük aşama kaydederiz. Şu anda seri imalat başlangıç aşamasına geldik" diye konuştu. THY Genel Müdürü Temel Kotil ise şirketin bu hale gelmesinde Türkiye'de ekonomi ve dış politikanın iyi gitmesinin etkili olduğunu söyledi. Cüneyd Zapsu Danışmanlık Başkanı Cüneyd Zapsu, yabancı yatırımcının Türkiye'ye yönelik ilgisinde bir azalma olmadığını belirterek, "Tahmin ediyorum herkes seçimleri bekliyor. Şu anda Türkiye'ye milyar doların üstünde yatırım planlayan şirketler de buna dahil" dedi. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu, yeniden yatırım iklimi oluşacağını kaydetti. Konukoğlu Grubu Şeref Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ise "Sanayici ve millet işine gücüne bakmalı" mesajı verdi.

İSTİKRAR TEHLİKEDE DEĞİL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Türkiye'de siyasi istikrarın tehlikede olmadığını belirtti. Yeni dönemde büyümenin mütevazı olacağını söyleyen Şimşek, AB'nin resesyondan çıktığını, bunun Türkiye'yi olumlu etkileyeceğini ifade etti.

TÜSİAD ÇARK ETTİ
"Böyle bir ülkeye yatırım gelmez" sözleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "vatan haini" diye suçladığı TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da çark etti. Yılmaz, derinlemesine Türkiye'yi inceleyen yabancı yatırımcıların bir umutsuzluk içinde olmadığını düşündüğünü söyledi. Yatırımcının bekleyip göreceğini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu: "Yatırımların böyle ortamlarda gecikmesi ya da geciktirilmesi normal." Uzun vadede Türkiye ekonomisiyle ilgili pozitif düşündüğünü söyleyen Yılmaz, büyük hatalar yapılmadığı takdirde ülkenin potansiyel büyümesinin yüzde 4-5'in üzerinde olacağını belirtti.

GÜRÜLTÜ PATIRTIYA RAĞMEN KAYNAK VAR
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, "Bugün bir sürü gürültü patırtıya rağmen hem fiyat anlamında çok rahat olabiliyoruz hem de kaynak gelebiliyor. 'Gelmesin' diye üsteleyenler olur, olmaz, her zaman için olacaktır" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım da yabancı da gelir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN