Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keriz nasıl silkelenir?

Bank Asya hisselerindeki 4 dakika operasyonunun ardından uzmanlar yöntemleri anlattı..

Giriş Tarihi: 29.3.2014 14:09
1) ELİNDE bir hisseden bol miktarda bulunan birisi, hisselerde yükselmeler olacağı rivayetini yayar veya yaydırır. İşte 'keriz'ler bu rivayetlerle kandırılıp; alım yapmaya yönlendirilirler. 'Keriz'in elinde, 'silkeleyicileri'ne göre yeterli hisse olduğu zaman, hisse fiyatları düşürülmeye başlar. Elindeki hissenin değerinin düştüğünü gören 'keriz' yatırımcı, biraz daha alarak fiyatların düşmesine engel olunabileceğini düşünüp, daha çok yatırım yapıp zararını katlar.

2) ELİNDE bol parası olan bir kişiye, üzerinde oynanılacak olan hisse aldırılır. Sonra 'keriz' bulunur. Yukarıdaki işlemler aynen devam eder. Bazı durumlarda, 'keriz' kendiliğinden gelir. Bu durumda, acele bir para babası bulunur.

3) BAZI durumlarda, halka açık şirketin hisse değerlerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Borsa temsilcileri arasında yapılan birkaç karşılıklı alım satım ile hisse değerleri yükseltilir.

4) ŞİRKETİNİN hisselerini borsada satan bir işadamı, hisselerin bir bölümünü yakın arkadaşına veya dışarıdaki fonlara aldırmış ve bu alım için gerekli parayı da kendisi sağlamış olabilir. İşin büyüklüğüne göre, 'silkeleyiciler' ya kendileri işlem yapar ya da 'sermayedar' bulurlar. 'Keriz' veya 'kerizler' bulunur bulunmaz, 'silkeleme operasyonu' başlatılır. Elde edilen kâr, bölüşülür.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keriz nasıl silkelenir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN