Maliye'de paralel ayıklama

Giriş Tarihi: 1.5.2014

Maliye'de paralel ayıklama başladı. Bütçe ve gelir politikaları kadrosu tamamen yenileniyor. MASAK Başkanı Mürsel Ali Kaplan koltuğunu boşaltmaya hazırlanırken, devletin gelirleri ise Adnan Ertürk'e emanet edildi

Yargı ve emniyetten sonra ekonominin kritik kurumlarında da paralel temizlik devam ediyor. SPK'nın ardından paralel yapıyla mücadelenin mali ayağını oluşturan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) başta olmak üzere Maliye'nin kilit birimlerinde değişiklik yapıldı. Bu operasyonun bir ayağını kan değişimi diğer ayağını ise paralel yapıyla mücadele oluşturdu. Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci'nin yerine Adnan Ertürk ismi kesinleşirken, MASAK Başkanı Mürsel Ali Kaplan da koltuğunu boşaltıyor.

KRİTİK DOSYALAR MASAK'TA

Başkan Yardımcısı Faruk Elieyioğlu'nun görevden alındığı MASAK'ta değişim rüzgârı esiyor. Başkan Kaplan'ın yerine atanacak ismin de Köşk'e gönderildiği öğrenildi. Kurul, hem paralel yapı ile mücadelenin hem de darbe soruşturmalarının önemli bir ayağını oluşturan bir kurum niteliği taşıyor. MASAK'ın 12 Eylül ve 28 Şubat'a dair askeri kanadın mal varlıklarına ilişkin raporu tamamlanırken, sivil ayağıyla ilgili çalışmada sona gelindiği belirtiliyor. Bu dosyalara ilişkin çalışmaların sekteye uğramaması için de görev değişiklikleri konusunda hassasiyet gösteriliyor. Ekonomik istikrarın devamı için devlet gelirlerinin bel kemiği kurumlarda radikal değişikliklere gidiliyor. Sermaye Piyasası Kurumu yönetimindeki değişikliğin ardından Maliye'nin tepe yönetiminde de değişiklik yapılacak. Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci görevinden ayrılırken, bakanlığın hem gelir hem mali ayağında yeni atamalar gerçekleşecek.

DMO'DA CEMAAT BAĞLANTISI

Maliye kaynakları, görev değişiklikleri konusunda özellikle "kan değişimi" ifadesini kullanırken, Devlet Malzeme Ofisi'nde (DMO) ise görevden almaların cemaat bağlantısı olduğu belirtiliyor. DMO'da 10 daire başkanı görevden alındı. Bürokraside yaşanan görevden almalar geçen hafta SPK'da 3 başkan yardımcısıyla 11 daire başkanı ile hız kazanmıştı. Ayrıca, Maliye'nin Gelir Politikaları biriminden 3, bütçeden de 2 yöneticinin yerine yeni atama yapılıyor.

IMF'DEN TRANSFER

Gelir Politikaları Genel Müdür Yardımcılığı'na da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in IMF'den transfer ettiği danışmanı Burcu Aydın getirildi. Kısa bir süre önce Gelir Politikaları ve Düzenleyici Etki Analizleri ile Ekonomik ve Mali Analizler Daireleri'ne vekaleten başkan olarak atanan Aydın, Genel Müdür Yardımcısı oldu. 2007'de IMF'de çalışmaya başlayan Aydın, Afrika Bölümü'nde görev yapmıştı. 2009'da İstanbul'da yapılan IMF yıllık toplantılarına da katılan Aydın, "IMF'deki Türkçe Sesler" başlıklı bölümde kurumu anlatmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye'de paralel ayıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN