Sancak'tan BMC'ye 725 milyonluk teklif

Giriş Tarihi: 1.5.2014

TMSF'nin açtığı BMC ihalesinde tek teklif 725 milyon lira ile Ethem Sancak'tan geldi. İşadamı Sancak "Bu konuda Katar'la ortaklık kurmak istiyoruz" dedi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) düzenlediği BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satış ihalesinde tek teklif, 725 milyon lira ile işadamı Ethem Sancak'ın sahibi olduğu ES Mali Yatırım ve Danışmalık A.Ş.'den geldi. TMSF'nin Çukurova Holding'ten yönetimini devraldığı ağır ve zırhlı araç üreticisi BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satış ihalesi TMSF'nin Gayrettepe'deki merkezinde yapıldı. ES Mali Yatırım ve Danışmalık A.Ş., ihaleye tek firma olarak katıldı.

HEDEF KÜRESEL MARKA OLMAK
Satış Komisyon Başkanı Hamit Sarı, muhammen ihale bedelinin 985 milyon lira olduğunu belirterek, katılımcı ile kapalı zarfta verilen teklif üzerinden açık artırmaya geçileceğini söyledi. İhale sonrasında soruları yanıtlayan Ethem Sancak, reel stratejileri gereği yaklaşık 6 aydır bu markanın tekrar ekonomiye kazandırılması ve reel kârlı bir yatırıma dönüştürülmesi açısından çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bunun sonucunda herkese açık ihalede tek kalarak TMSF'nin huzuruna çıktıklarını vurguladı. Bu pazarlık sonucunda son tekliflerinin 725 milyon olarak gerçekleştiğini yineleyen Sancak, şunları kaydetti: "Açık artırmanın baz teşkil ettiği sözleşme gereği bu şirket kime kalırsa 200 milyon liraya yakın bir borç üstlenmek durumunda kalacak. Bunlar, çalışanların kıdem tazminatları, ürünlerin tamamlanması ve bir takım taahhütlerin doğal sonucudur. Dolayısıyla bizim buraya verdiğimiz teklif 925 milyon lira tutarında bir değer olarak hesap edilmelidir. Cuma günü, bu teklifimiz onaylanırsa hayırlısıyla BMC'yi alacağız. Sonra da niyetimiz bu kuruma asgari 500 milyon dolar yatırım yaparak bir global küresel marka haline dönüştürmektir."

'KATARLI ORTAK ALACAĞIZ'
Türkiye'nin geldiği seviyeyle savunma sanayisinin bel kemiğini oluşturan bazı işleri yapabileceğinin altını çizen Sancak, "Niye kendi tankımızı, savaş gemimizi, roketimizi üretmeyelim? Bizim Ukrayna'dan Çin'den ne eksiğimiz var? Bir ortak alacağız. Katarlı misafirlerimiz de ihaleyi izledi. Onlarla bir çalışma yürütüyoruz. Anlaştığımızda size bildireceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sancak'tan BMC'ye 725 milyonluk teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN