Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saatte 18.3 milyon $'lık ihracat

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Mart ayında rekor kıran ihracat nisanda da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.5 artarak 13 milyar 153 milyon dolar oldu. Türkiye, nisanda günde ortalama 438.4 milyon dolar, saatte 18.3 milyon dolar, dakikada ise 304.5 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin açıkladığı rakamlara göre ilk 4 aylık ihracat yüzde 9.5 artarak 53.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nisan itibariyle yıllık ihracat ise yüzde 1.6 artarak 155.7 milyar dolar oldu.

2014 HEDEFİ TUTAR
İhracatın bu yıl yüzde 10 artış temposunu yakaladığını ifade eden Büyükekşi, "Performansın devamı halinde, 2014 hedefi olan 166.5 milyar dolarlık ihracata ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Döviz kurları ve faizlerin gevşemesi, siyasetin gölgesinin ekonominin üzerinden kalktığının göstergesi" dedi. Yerel seçimlerin ardından, Türkiye'nin risk görünümünün azaldığına işaret eden Büyükekşi, döviz kurları ve faizlerin gevşemesinin, siyasetin gölgesinin ekonominin üzerinden kalktığının göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

FAİZ KADEMELİ İNMELİ
İstihdamda güçlü artışın devam ettiğine işaret eden Büyükekşi, şöyle devam etti: "Ocakta işsizlik oranı yıllık 0.5 puan düşüşle yüzde 10.1 oldu. Ekonomideki olumlu gelişmelerle birlikte faizlerin daha da gerilemesi en büyük temennimiz. Bu noktada Merkez Bankası'nın gerekli aksiyonları optimum zamanlamayla alacağına inanıyoruz. Seçim sonrası belli bir güven ve istikrar ortamı oluştu. Özel sektör yatırımlarının artmaya devam etmesi, sanayinin rekabetçiliğinin etkilenmemesi için Merkez'in kademeli olarak, bir plan dahilinde faiz indirimini anlamlı buluyoruz."

OTOMOTİV İLK SIRADA
Nisanda en fazla ihracatı, 2 milyar 97 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 549 milyon dolarla ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1.48 milyar dolarla ile üçüncü sırada yer aldı. Nisanda en fazla ihracat artışını yüzde 161 ile gemi-yat sektörü yakaladı. Nisan ayında Malta'ya ihracat yüzde 625, Ekvador'a yüzde 240, Vietnam'a yüzde 200 artış gösterdi. Nisanda AB'ye ihracat yüzde 22 artarak 5 milyar 884 milyon dolara yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saatte 18.3 milyon $'lık ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN