'Biz memnunuz, siz de gelin'

2013'te Baymak'ın tüm hisselerini satın alan Hollandalı BDR Thermea'nın CEO'su Banning, Türkiye'de olmaktan memnun olduklarını söyledi. Banning, yabancı yatırımcıya "Biz memnunuz, siz de gelin" dedi

Giriş Tarihi: 10.5.2014
17 Aralık operasyonu ve "Artık yatırımcı gelmez" sözlerine inat, Türkiye yabancıların gözdesi olmaya devam ediyor. Mart 2013'te Baymak'ın tüm hisselerini satın alan Avrupa'nın ısıtma sektörü devi Hollandalı BDR Thermea, Türkiye ile birlikte grubun Euro Bölgesi'ne olan bağımlılığını azalttı. Şirketin CEO'su Rob van Banning, "Baymak'tan önce Euro Bölgesi'ne satış yapıyorduk. Dolayısıyla bölgede yaşanan yaşanan krizler bizi hemen etkiliyordu. Baymak'ın yüksek ihracat potansiyeli ve bulunduğu lokasyonun etkisiyle Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki etkimizi artırdık ve bağımlılığımız azaldı" dedi. Türkiye yatırımının çok doğru bir karar olduğunu vurgulayan Banning, yabancı yatırımcıya "Biz memnunuz, siz de gelin" mesajı verdi. Son dönemde ekonomiyi yıpratmaya yönelik operasyonların uzun vadede etkisi olmayacağını belirten Banning, "Türkiye çok güçlü bir ekonomiye sahip. Bunu politik oyunlar etkilemez" diye konuştu.

20 MİLYONLUK YENİLEME
Türkiye'nin bölgede güçlü bir rolü olduğunu belirten Banning, ülkenin yabancı yatırımcı için cazibesini koruduğunu kaydetti. Halihazırda yatırım yapan şirketlerin Türkiye'yi dünya basınında yansıtıldığı şekliyle değil iç dinamiklerden gözlemlediğini vurgulayan Banning şunları anlattı: "Türkiye'nin genç nüfusu ve canlı ekonomisiyle hızlı büyümesini sürdüreceğine inanıyorum. Dünya devlerinin gözü bu pazarda." Sodex Fuarı için Türkiye'ye gelen ve Baymak'la ilgili projelerini anlatan Banning, "Devir işlemleri sonrası 20 milyon TL'lik yenileme yatırımı yaptık" dedi. Baymak Genel Müdürü Ender Çolak da, "Yatırımlarımızı son bir yıldır en çok enerji verimli ürünlere yapıyoruz. Tüketicilerimizi yoğuşma teknolojisine sahip ürünlerin kullanımı konusunda bilinçlendiriyoruz" diye konuştu.

HYBRİDLE YÜZDE 40 ENERJİ TASARRUFU
Ender Çolak, kentsel dönüşümle birlikte ısınma alışkanlıklarının da dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Konutlarda yalıtımın zorunlu hale getirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Çolak, şunları anlattı: "Isı yalıtımı tek başına yetersiz. Isı pompaları, güneş kollektörleri ve yoğuşmalı kazanları kapsayan hybrid sistemlerinin olması gerekli. Yılın neredeyse her günü havanın açık olduğu ülkemizde güneş ışığından daha fazla faydalanmalıyız. Bu sistemle yüzde 35-40'a varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Biz memnunuz, siz de gelin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN