Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sermaye piyasalarının rolü artmalı

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, Türkiye'nin ekonomik modelinde sermaye piyasalarının rolünün artması gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde mevcut ekonomik modelin ülkemizi nihai hedeflerine ulaştırması zora girebilir" dedi.

Giriş Tarihi: 27.5.2014 17:35
Ünver, finansal okuryazarlığın Türkiye'de arzu edilen seviyelerde bulunmadığını kaydetti.

Ünver, 20 yılı aşan bir süre sermaye piyasalarında değişik yatırım kuruluşlarında geniş bir yelpazede görev yaptığını, sermaye piyasasının içinde büyüdüğünü, genç piyasanın yaşadığı sancılı sürecin olumsuz yansımalarının sadece yatırımcılara değil sektör çalışanı olarak kendilerine de yansıdığını anlattı.

Sermaye piyasasının tüm katılımcılarıyla zor süreçler yaşadığını ancak, Türkiye ekonomisinin, sermaye piyasasının nimetlerinden mahrum kalarak, bankacılık odaklı bir modele mahkum olduğunu dile getiren Ünver, bu tablonun en önemli iki nedeninin yasal zeminin yetersizliği ve tüm piyasa aktörleri dahil toplumun tüm kesimlerinin finansal piyasalara ilişkin bilinç düzeyinin yetersizliği olduğunu belirtti.

Yasal zemin sorununun yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile aşılmaya başlandığını, bu anlamda yeni bir sayfa açıldığını kaydeden SPYD Başkanı Ünver, finansal okuryazarlık alanında ise eksiklikler olduğunu vurguladı.

Ünver, şöyle devam etti:

"Finansal okuryazarlık konusu maalesef arzu edilen çıkışı yakalayamamıştır. Bu noktada bazı çabalar mevcut olmakla birlikte suistimale açık bir kavram finansal okuryazarlık... Kar amacı güden yapıların finansal okuryazarlık konusunda öne çıkmaları bazı sakıncaları içerisinde barındırıyor. En nihayetinde pazarlama faaliyetlerine dönüşebiliyor. Neticede finansal okuryazarlığın başrol oyuncuları bizler gibi kar amacı gütmeyen objektif yapılar olmalı. Eğer amaca hizmet eden, ülke menfaatlerine hizmet eden bir finansal okuryazarlık açılımı isteniyorsa, finansal bilinç düzeyinin artırılması ülkemiz ekonomisi açısında en önemli gündem maddelerinden olmalı. Bizlerin yaklaşımı paralelinde halkın anlayabileceği üslupta eğitimler verilmeli. Aksi takdirde var olan tasarrufların verimliliği dahil bir çok ekonomik hedefimizin realize olması zor. Tasarruf oranlarının GSYH'ye oranı tarihi diplerde... Dolayısıyla her konuda olduğu gibi finansal alemde de amaca hizmet eden nitelikli açılımlar şart."

Öncelikle sivil toplum kuruluşlarının gereğince aksiyon alabilmesi için tarafsız olması gerektiğinin altını çizerek, bunun için kurucu başkanı olarak, sektörde fiilen çalışmayı bıraktığını anlatan Ünver, diğer taraftan atılan bu samimi adımların gerek otoriteler, gerekse özel sektör tarafından destek görmesi gerektiğini, aksi takdirde tarafsız, objektif bir enerji oluşumunun zor olduğunu söyledi.

SPYD olarak, gerek yurt içinde gerekse yurtdışında önemli temasları bulunduğunu belirten Ünver, gelecek süreçlerde bu temaslarının somut neticelerini ülke menfaatleri paralelinde realize edeceklerini açıkladı.

Arif Ünver, konuya ilişkin bir çalışma yaptıklarını dile getirerek, çalışmayı 10 günde 5.000 kişinin ücretsiz olarak bilgisayarına indirdiğini kaydetti.

Bunun sadece tasarruf sahiplerine değil, sektör çalışanlarına, yatırım kuruluşlarına otoritelere birçok mesaj içeren ve en önemlisi en sade vatandaşın anlayacağı bir üslupla kaleme alındığını anlatan Ünver, "Yoğun ilgi de bu noktadan kaynaklanıyor, arzu edenler www.spyd.org.tr adresinden bu çalışmamızı ücretsiz temin edebilir. Hedefimiz 100 bin kişiye ulaşmak. En sade vatandaşın genel ekonomiden mali analize, teknik analize, diğer aktörlerin de sermaye piyasası sorunlarının aşılması için sunulan çözüm önerilerine kadar birçok bilgi mevcut. Diğer taraftan bizim çok önemsediğimiz üslup sadeliği ve sohbet havası çalışmamızın ruhunu oluşturuyor" diye konuştu.

Ünver, bunlara ek olarak, sermaye piyasasının sağlıklı bir yapıda gelişmeye başladığı takdirde Türkiye'nin sadece ekonomik açıdan değil, sosyo-ekonomik açıdan da daha ileriye gideceği öngörüsünde bulundu.

Sermaye piyasalarının dolayısıyla Türkiye ekonomisinin nihai hedeflerini realize edebilmesi için önemli projeleri olduğunu dile getiren Ünver, çok yakında, 30 milyon kişiye ulaşabilecekleri bir yapıya sahip özel sektörün dev firmalarından biriyle ortak bir finansal okuryazarlık işine imza atacakları ve bunun bir kaç aya kadar hizmete gireceği bilgisini verdi.

Diğer taraftan Türkiye'nin önemli reel sektör birlik ve konfederasyonlarıyla prensip anlaşmaları yaptıklarını anlatan Ünver, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eylül ayından itibaren reel sektöre kurumsallaşma ve halka arz olgularını aktararak, fon ihtiyaçlarını sermaye piyasalarından karşılama avantajlarını anlatan turlara başlayacağız. En nihayetinde ülkemizin ekonomik modelinde sermaye piyasalarının rolü artmalı, aksi takdirde, mevcut ekonomik modelin ülkemizi nihai hedeflerine ulaştırması zora girebilir. Sloganımız net, Türkiye'nin Sigortası Sermaye Piyasası..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sermaye piyasalarının rolü artmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN