Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülkenin bilançosunu düşünüyoruz

TBB'nin seçimli genel kurulu yapıldı. Başkan Aydın, bankacılık sektörünün ülke bilançosunu da düşündüğünü belirterek, "Ekonominin çıkarlarını kendimizinkinin üzerinde tutuyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Tüketicilerden aldıkları ücret ve komisyonlarla elde ettikleri yüksek kârları kamuoyunun tepkisini çeken bankacılık sektörünün patronu Hüseyin Aydın hem eleştirileri yanıtladı hem de kendilerini savundu. Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) seçimli genel kurulunda konuşan Aydın, herkesin kötü gittiği bir dönemde bankacılık sektörünün iyi olduğu ve hep kazandığı iddiasının doğru olmadığını öne sürerek, "Kendi bilançomuz kadar ülkenin bilançosunu da düşünüyoruz. Ekonominin çıkarlarını sektörün üzerinde tutuyoruz" dedi. Türkiye'de bankaların bilançosunun üçte ikisini vatandaşlara veya firmalara kredi olarak verdiğine dikkat çeken Aydın, "Kazandığımız parayı özkaynağa ekliyoruz. Bunu da kredi olarak kullandırarak ülke büyümesi ve istihdamına katkıda bulunuyoruz" diye konuştu. Aydın, ilk kez sektörün özkaynaklarının 100 milyar doları aştığını da kaydetti.

BANKACILARI ELEŞTİRDİ

Müşteri şikâyetlerinin öncelikle ilgili bankada çözüme kavuşturulması geretiğine işaret eden Aydın, "TBB'nin ilgili bankaya ait şikâyetleri tek başına çözme yetkisi de görevi de yoktur. Birlikten ücret ve komisyonlara ilişkin birtakım beklentiler oluyor. Bazı üyelerimizin kamuoyundaki söylem ve eylemleriyle, bizden talepleri çelişiyor. O zaman kamuoyunda farklı bir algı yaratılıyor. Buna bankalarımızın hassasiyet göstermesini rica ediyorum" diye konuştu. Sektöre doğrudan ve dolaylı ek yük getirilmesini istemediklerini ifade eden Aydın, şöyle konuştu: "Geçici olarak getirilen yüklerin kalıcı olmasını istemiyoruz. Gri alanlar netleştirilmeli. Bu bizim enerjimizi alıyor."

TEŞEKKÜRÜ HAK EDİYORUZ

Bankacılık sektörünün kredilerde gönüllü yapılandırma yaptığına işaret eden Hüseyin Aydın, 2012-2014 Mart dönemi arasında 2 milyon müşterinin 6 milyarlık kredi kartı, 1.3 milyon müşterinin ise 13 milyarlık bireysel kredisinin yapılandırdığını söyledi. Aydın, "Hak ettiğimiz teşekkürü beklerken, hak etmediğimiz ölçüde eleştiri almak sektörümüzü üzüyor" dedi.

BİZ DE HATA YAPIYORUZ

Bankacılık sektörü olarak kendilerinin de yanlışları olduğuna değinen Hüseyin Aydın, "Sektör makul ölçüde risklere dayanabilecek, büyümeyi destekleyebilecek güçte sağlıklı bir bilanço yapısı ile tecrübeli yönetime sahip. Biz, yanlış veya hata yapmıyoruz demiyoruz. Elbette eksiğimiz, noksanımız var. Ancak, bilhassa bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğumuzun moral desteği olduğunu ifade etmek istiyoruz. Yapıcı yöndeki tüm eleştirileri dikkate alacağız" diye konuştu.

BABACAN'DAN DIŞ KAYNAK UYARISI
Genel Kurul'a Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve BDDK Başkanı Mukim Öztekin de katıldı. Babacan, bankacılık sektöründe kredilerin mevduatı, aktif büyüklüğünün ise GSYH'yi geçtiğine dikkat çekti. "Bu noktada biraz ölçülü olmak lazım" uyarısında bulunan Babacan, "Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde gelmez. Mevduat daha kaliteli bir kaynak. Yurtdışı borçlanmalara sırtımızı dayamamız lazım" tespiti yaptı. Babacan, "Bankalar güven müesseseleridir. Güven zincirindeki herhangi bir kırılma hem bankacılık sektöründeki bozulmaya hem de ekonominin genelinde ciddi olumsuz tabloya sebep oluyor" dedi. TBB Başkanı Hüseyin Aydın'ın "sermaye rasyosu üzerindeki tamponları azaltın" çağrısına da BDDK Başkanı Mukim Öztekin, "Gerekli durumda bu konuyu görüşürüz" yanıtını verdi.

ZİMMET TANIMI DEĞİŞTİRİLSİN
SABAH Gazetesi'nin gündeme getirdiği Bankacılık Kanunu'ndaki 160'ncı maddede yer alan 'zimmet' konusunda bir çalışmanın bulunduğunu belirten Hüseyin Aydın, "Yasa 2001 krizinde çıkarıldı. Şu andaki uygulamanın dünyada başka bir örneği yok. Elimiz kolumuz bağlanıyor. Zimmetin tanımının değiştirilmesi gerek. Mevcut haliyle yasa çok sert. Verdiğimiz herhangi bir kredinin batması durumunda bile zimmetle suçlanabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

FAİZİN % 1.8'İ BİZE KALIYOR
Bankaların çok 'kâr' ettikleri eleştirilerine işaret eden Hüseyin Aydın, iki örnekle bunun doğru olmadığını iddia etti. 2013 yılında hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören sanayi şirketlerinin özkaynak kârlılığının yüzde 14.1 olduğunu, buna karşılık bankaların özkaynak kârlılığının yüzde 12.7'de kaldığını söyleyen Aydın, "1 yıllık kredi maliyetinin yüzde 15.7 olan faizinin bankalara düşen kısmı sadece 1.8" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkenin bilançosunu düşünüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN