Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜSİAD'la Sütaş'ı örtemezsin

Sütaş fabrikası önüne 'tezek' dökerek işçilerin eylemini engellemeye çalışan, olay ortaya çıkınca da TÜSİAD'ı bırakan Yılmaz'a Tekgıda-İş'ten tepki büyüyor. Sendika üyesi Suat Karlıkaya, "Her şeyden haberdardı. TÜSİAD ile Sütaş'ı kapatamaz" dedi

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Çalışanlarının sendikalı olmasını tezekle önlemeye çalışan, olay ortaya çıkınca da sendikayı suçlayarak TÜSİAD başkanlığından istifa eden Muharrem Yılmaz'a Tekgıda-İş'ten sert tepki geldi. Sendikanın örgütlenme sorumlusu Suat Karlıkaya, Yılmaz'a "TÜSİAD'dan istifa ederek gündemi değiştiremezsin. İşçilere yapılan zulmü kapatamazsın" diye seslendi. Kendilerinin TÜSİAD ile sorunları olmadığını söyleyen Karlıkaya, "Biz söylemlerimizde Sütaş'ta yapılan haksızlıkları dile getirdik. Muharrem Bey ise konuyu Sütaş'tan TÜSİAD'a çevirdi. Bu tavrıyla derneğe en büyük zararı da kendi verdi" açıklaması yaptı. Yılmaz'ın toplantıdaki açıklamalarını şaşkınlıkla izlediklerini dile getiren Karlıkaya, şöyle konuştu: "Söylediklerimizin arkasındayız. Belgelerimiz var. Madem söylediğimiz her şeyi yalanlıyor, aksini ispat etsin."

EMİN ÇOLAKOĞLU'NA SORSUN
Muharrem Yılmaz'ın işyerindeki tüm sendikal faaliyetlerden ve işten çıkarmalardan haberinin olduğunu öne süren Karlıkaya, "Sütaş Genel Müdür Yardımcısı Emin Çolakoğlu yemekhanede toplantılar yapıp, işçileri sendikaya üyelikten vazgeçirmeye çalıştı. Elimizde ses kayıtları var. Muharrem Bey ise böyle bir olaydan haberinin olmadığını söyledi. Sizce bir yönetici üstünden habersiz böyle toplantılar düzenleyebilir mi?" dedi. Yılmaz'ın "Bizim aramızda sendikayla dostluk ilişkisi vardı, kırıldım" sözüyle ilgili olarak da Karlıkaya, şunları anlattı: "Biz her zaman sorunların büyümeden çözülmesini istedik. Kimseye düşmanca davranmadık. Örgütlendiğimiz işyerlerinde dostane ilişkiler geliştiriyoruz diye temsil ettiğimiz insanların hakkını hiçe sayamayız. Madem dosttuk o halde niye üye olmak isteyen insanları hiçe saydı?"

O TEZEKLE KOVDU İŞÇİ LOKUM DAĞITTI
"Platform Siyah" üyesi bir grup, Ataşehir'deki Sütaş Genel Müdürlüğü önünde dün eylem yaptı. İşçilere destek veren grup, "Kim ne yerse onu ikram eder", "Ekmeğiyle oynadın onuruyla oynama" yazılı dövizler taşıdı. Sütaş çalışanlarına lokum dağıtan grubun üyesi Mustafa Sonar, fabrika önüne tezek dökülmesine tepki göstererek "Yapılan hadsizlik aklıselim hiç kimse tarafından kabul edilemez" dedi. Yılmaz'ın, TÜSİAD Başkanlığı'ndan istifasının yeterli olmadığını savunan Sonar, işten çıkarılan işçilerin geri alınmalarını, maddi manevi tazminatlarının ödenmesini ve özür dilenmesini istedi.

ÇOK CİDDİ SİRKÜLASYON OLUYOR
Suat Karlıkaya, Yılmaz'ın "Sendikal faaliyetlere karşı olsam neden 26 kişiyi işten çıkarayım. Sendikaya üye olan 850 kişi var. Bunu önlemek istesem 250 kişiyi işten atardım" cümlesini de ironik bulduklarını söyledi. Yılmaz'ın, böyle bir şeyi yapamayacağını belirten Karlıkaya, bu durumda üretimin aksayacağını vurguladı. Fabrikada ağır çalışma şartları nedeniyle büyük bir sirkülasyon olduğunu da ifade eden Karlıkaya, "2012 mayıs-eylül döneminde Karacabey fabrikasından 360 kişi çıkarıldı. SGK dökümleri elimizde var" dedi.

EYLEM OLACAK
Karlıkaya, Muharrem Yılmaz'ın işçilerle görüşmemesi halinde boykot çağrısına çıkacaklarını söyledi. Karlıkaya, "İşçi haklarını korumayan bir şirketin ürünlerinin de alınmaması için büyük market ve AVM'lerde boykot çağrısı yapacağız" dedi. 10 Haziran'da yapılacak grevin ertelenmediğini de belirten Karlıkaya, "Yerini henüz belirlemedik" dedi.

YENİ BAŞKAN KİM OLACAK?
TÜSİAD Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TÜSİAD başkanı olacağına yönelik haberlerin doğru olmadığını belirten Dinçer, "Herhangi bir yönetim kurulu üyesi tüzüğümüz gereği başkan olabilir. Bunu seçme yetkisi şu anki yönetim kurulundadır" dedi. Dinçer'in başkanın üyelerden birisinin de olabileceğini söylemesi gözleri yönetime çevirdi. Çözüm sürecinin çok yoğun tartışıldığı günlerde Güneydoğu'dan ilk yönetim kurulu üyesi olan Kadooğlu Grubu'nun patronu Tarkan Kadooğlu'nun isminin öne çıkabileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD'la Sütaş'ı örtemezsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN