Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağ-Kur'lu da işçi emeklisi olabilecek

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Meclis'te görüşmeleri süren Torba Yasa Tasarısı'ndan Bağ-Kur'lulara bir müjdeli haber daha geldi. Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur'luya borçlarını yapılandırma fırsatı veren tasarıyla, son beş yılını işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açılıyor. Bu kapsamda olan yaklaşık 70 bin Bağ-Kur'lunun emekliliğindeki engel de kalkmış olacak. Düzenleme Bağ-Kur'luyken işçi olarak çalışmaya devam edenler için geçerli. Örneğin, 15-20 yıl Bağ-Kur'lu olarak çalışırken işyerini kapatıp başka bir yerde işçi statüsüne geçenler kalan prim borcu nedeniyle emekli olamıyordu. İşçi statüsünde emeklilik hakkı olmasına karşın bu uygulanmıyordu. Torba Yasa'yla bu sorun ortadan kalkacak.

BORÇLAR DONDURULACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bugün itibarıyla 85 milyar liralık alacağı bulunuyor. Bunun yaklaşık 25 milyar lirası uzun süreli alacaklar kapsamında. Tasarıdaki yeni düzenlemeyle Bağ- Kur'lulara 3 aylık bir süre verilecek, anaparalarını ödemeleri istenecek. Bunu ödemeyenlerin borçları da otomatik olarak dondurulacak.

HAMİLİNE HİSSE SENEDİ

Torba Yasa Tasarısı'nda ayrıca halka açık şirketlerle ilgili de yeni bir düzenleme yer alıyor. Buna göre halka açık şirketlerde hamiline yazılı hisse senedi çıkarmak mümkün olacak. Düzenlenen kâğıtlar da damga vergisi ve değerli kâğıt bedellerinden muaf tutulacak.

EMEKLİYE YÜZDE 5.7 ZAM
SGK, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarının 2014 Temmuz-Aralık ödeme döneminde yüzde 5.7 oranında zamla ödeneceğini bildirdi. Böylece ocakta yapılan yüzde 3.27 oranındaki artışla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelir ve aylıklarına bu yıl toplam yüzde 9.16 zam gelmiş olacak. TÜİK tarafından 2014 yılı ocak-haziran dönemine ilişkin TÜFE artış oranının yüzde 5.7 olarak açıklandığına dikkat çeken SGK, emeklilere yapılacak zammın da bu oran dikkate alınarak belirlendiğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağ-Kur'lu da işçi emeklisi olabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN