Turkcell otomobilleri akıllandıracak

Turkcell, araca entegre internet bağlantısı sayesinde sürücüyle araç ekosisteminin iletişimde kalmasını sağlayan Türkiye'nin ilk "Akıllı Otomobil Platformu"nu tanıttı.

Giriş Tarihi: 11.7.2014 14:19
Akıllı Otomobil Platformu'nun tanıtım toplantısı, Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ve Turkcell Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kocabaş, Turkcell'in M2M'de (makineler arası iletişim) Türkiye lideri olduğunun altını çizerek, "Bugün Türkiye'deki her 3 M2M SIM kartından yaklaşık 2'si Turkcell'li. Türkiye'de M2M'de ilkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün tanıttığımız ve yine Türkiye'de bir ilk olan Akıllı Otomobil Platformu da otomotiv dünyasını değiştiren, sürücüleri eko sistemin bir parçası haline getiren bir teknoloji olma özelliğine sahip" dedi.

Turkcell Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Kulabaş ise platformun mobil teknolojilerin geldiği son noktayı göstermesi açısından güzel bir örnek olduğu belirterek, şunları anlattı:

"Bugün teknolojinin geldiği noktada nesnelerin interneti kavramı hayatımızın hemen her alanına girmiş bulunuyor. Eskiden iletişim ağına sadece telefon ve bilgisayarlar bağlanırken bugün nesnelerin bile birbirleriyle haberleşebildiğini görüyoruz. Bunun en güzel örneği de otomobillerin birbirlerine bağlanması. Turkcell olarak böylesine önemli bir konuda global bakış açısıyla yola çıktık. Aynı zamanda ülkemizin gerçeklerini ve insanımızın beklentilerini de işimize dahil ederek ortaya özgün bir ürün çıkardık. 2 senelik yoğun çalışma ve yatırımımızın ardından Türkiye'de bir ilk olan Akıllı Otomobil Platformu vizyonumuzu hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz."

Kulabaş, çözüm ortaklarıyla geliştirilen platformdaki ilk markaların Subaru ve Volvo olduğu bilgisini vererek, "Böylelikle bu yeni teknolojiyi ilk deneyimleme ayrıcalığına da Subaru ve Volvo kullanıcıları sahip olabilecek. Ayrıca Garanti Bankası'nın bu işbirliği içinde yer alması da bu platformun ileride nasıl gelişip zenginleşeceğini göstermesi açısından çok önemli bir örnek" dedi.

Kulabaş, şöyle devam etti:

"Modern hayatın getirdiği stres, sürücüler için hayatı her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Yoğun trafikte araç kullanmak, kimi zaman park etmek, adres bulmak, gerektiğinde çekici çağırmak ya da bakım zamanını planlamak zor olabiliyor. Geliştirdiğimiz platform sayesinde artık sürücüler ve diğer yolcular araç içinde geçirdikleri süreyi daha verimli kullanabilecek. Ayrıca bilgiye her an ulaşabilmenin avantajıyla daha konforlu ve keyifli bir yolculuk yapmış olacak. Bu platformla Otomotivde Teknoloji Hamlesi'nin alanını daha da genişletiyoruz."


"TURKCELL AKILLI OTOMOBİL PLATFORMU"

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, araç içindeki "infotainment" (bilgi-eğlence) ekranının internete bağlı şekilde çalışmasına olanak tanırken, mevcut internet ve sürüş deneyimini de artırıyor. Veri toplama, veri yönetimi ve raporlama-analiz olarak üç kolda çalışan sistem, bu yapısıyla pek çok farklı özelliği platform üzerinde hayata geçirebiliyor.

Sistem, Turkcell GSM şebekesi üzerinden veri alıp göndererek sürücünün ihtiyaç duyduğu içeriği araca taşıyor. Platformun sağladığı imkanlar, bilgi, eğlence ve yol yardımı olmak üzere üç ana başlıkta toplanıyor.

Platform, tüm Türkiye'de, trafik durum bilgisini kullanarak trafikte zaman kaybının önüne geçiyor. Araç içindeki ekrandan alternatif rotaları seçerek, zamanın yanında enerjiden de tasarruf etmek mümkün. Şehir hayatında sürücü açısından önemli sıkıntı yaratan park ihtiyacı, Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde kolaylıkla çözülüyor. Sistem ekranından en yakındaki otoparklar ve saat bazlı kullanım fiyatları görüntülenebiliyor. Seçilen otopark, kayıtlı numarasından aranarak boş yer olup olmadığını da öğrenme olanağı bulunuyor.

Sistemde tüm Türkiye'de yalnızca otoparklar değil, eczane ve akaryakıt istasyonları da kayıtlı. Gerektiğinde nöbetçi eczaneleri aracın ekranından bulmak ve navigasyonla kolayca ulaşmak mümkün.

Turkcell'in akıllı platformu, otomobiller arası adres tarifini de destekliyor. Yolculuk esnasında bulmak ya da ulaşılmak istenen konum bilgisi, başka bir otomobile gönderilerek adres tarif etme sorunundan kolayca kurtulmak mümkün oluyor. Turkcell Akıllı Otomobil Platformu kullanan diğer aracın plakası girilerek araçlar arası lokasyon paylaşımı da yapılabiliyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu'nda, Garanti Bankası uygulamasıyla , tüm Türkiye'de, bulunulan yere en yakın Garanti şubesini ya da ATM'yi tespit edip navigasyonla kolayca ulaşılabiliyor. Garanti Bankası uygulaması aynı zamanda aracın ekranından güncel piyasa verilerine anında erişimi de sağlıyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde artık araç arızası ya da lastik patlaması durumunda tek tuşla yardım çağırmak mümkün. Yol yardımı gerektiğinde, ekran üzerindeki tuşa basarak yol yardım merkezi harekete geçirilebiliyor. Bu tuş aynı zamanda aracın konum bilgisini merkeze ilettiğinden bulunulan yeri tarif etmeye de gerek kalmıyor.

Platform, yolda geçirilen zamanı hem sürücü hem de yolcular açısından çok daha keyifli hale getiriyor. Aracında dilediği şarkıyı dilediği zaman dinlemek isteyenler, milyonlarca şarkının yer aldığı Fizy uygulamasıyla bu olanağa kavuşuyor. Ayrıca gün içinde çoğu kez saatler süren yolculuklar yapmak zorunda kalan sürücüler, hızlı gelişen haber gündeminden uzak kalmamak istiyorlar. Platform bu ihtiyaca da cevap vererek, gazetelerden güncel haber içeriklerini aracın ekranında görüntülüyor.

Platformun entegre edildiği araçlarda zamanı verimli kullanmak için birçok başka seçenek de bulunuyor. "Infotainment" ekranı internete bağlı olduğundan, gerektiğinde internetten istenen bilgiyi bulduktan sonra yola devam etmek ya da entegre uygulama üzerinden Facebook durumunu güncellemek ve tweet atmak mümkün.

Subaru otomobillerde platform, 1 Ağustos'tan itibaren Outback modelinde standart olarak, diğer modellerde ise opsiyonel olarak sunulacak. Volvo, Turkcell Akıllı Otomobil Platformu'nu, donanım olarak satışını yaptığı Volvo Sensus Connected Touch sistemine 1 Ağustos'tan itibaren entegre edecek. Bu sayede Sensus Connected Touch özelliği olan tüm Volvo araçlarında platform kullanılabilecek.

Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kulabaş, otomobil markaları ile görüşmelerin devam ettiği bilgisini vererek, önümüzdeki dönemde başka markaların da platforma dahil edilebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell otomobilleri akıllandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN