"ABD'ye çelik çivi ihracatı sürecek"

Giriş Tarihi: 15.7.2014 15:12

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, ABD Ticaret Bakanlığı'nın ithal çelik çivi ürünlerine karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmasında Türkiye'nin kapsam dışında tutulması kararı sayesinde çelik çivi ihracatının ABD pazarına kesintisiz olarak devam edeceğini bildirdi.

Çelik İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, ABD'deki yerli üreticiler, 29 Mayıs 2014 tarihinde Hindistan, Güney Kore, Malezya, Umman, Çin Tayvanı, Vietnam ve Türkiye'den ithal edilen çelik çivi ürünlerine karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturması açılması için başvuruda bulunmuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) ise bu gerekçeyle damping ve sübvansiyonun mevcudiyetine yönelik incelemede bulunmak için 25 Haziran 2014 tarihinde soruşturma başlatmıştı. Çelik İhracatçıları Birliği tarafından ülke savunması yapılan soruşturmaya ilişkin beklenen açıklama, ABD Ticaret Bakanlığı'ndan geldi. Kararda, ön belirleme sonucunda Türkiye ve Hindistan'ın soruşturma kapsamı dışında tutulduğu bildirildi. Böylece Türk çelik çivi ihracatçılarına ABD kapılarının kapanma tehlikesi de bertaraf oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "ABD Ticaret Bakanlığı'nı, çivi ihracatımız için verdiği adil ve tarafsız karar için kutluyorum. Bu sayede çelik çivi ihracatımız ABD pazarına kesintisiz olarak devam edecek" ifadelerini kullandı.


OCTG BORU ÜRETİCİLERİ, NİHAİ KARAR İÇİN AĞUSTOS SONUNU BEKLEYECEK

ABD'li yerli üreticilerin şikayetleri üzerine Türkiye çelik ürünlerine yönelik açılan başka davalar da olduğuna işaret eden Ekinci, OCTG borularına yönelik hem anti-damping hem de bir telafi edici vergi soruşturması yürütüldüğünü ifade etti.

OCTG borularına yönelik açılan telafi edici vergi soruşturması sonucunun da açıklandığını aktaran Ekinci, şunları kaydetti:

"ABD'li senatörlerin ilgili bakanlıklarına ithalata vergi getirilmesine dair yaptıkları baskı neticesinde ne yazık ki sonuç beklediğimiz gibi çıkmadı. Türk çelik boru üreticilerinden Borusan'ın Erdemir'den aldığı coil/rulo fiyatının piyasa fiyatlarından düşük olması ve Erdemir'in devlet kontrolünde olduğuna hükmedilmesi sonucu, Borusan yüzde 15,89, Tosçelik yüzde 2,53 ve diğer Türk firmaları ise yüzde 9,21 oranında vergiye tabi oldu.

Bu ara kararın yanlış mesnete dayandırılarak verginin haksız yere verildiği kanaati hakim olmuştur. Erdemir, Türkiye'nin en büyük çelik şirketinin olmasının yanı sıra dünya çapında da tanınan bir şirkettir. Yaklaşık 10 yılı aşkın süre önce özelleştirilmiş ve devletle hiçbir bağı bulunmamaktadır. ABD Ticaret Bakanlığı'nın buna rağmen böyle bir karara varması bizi hem şaşırtmış hem de üzmüştür."


"SÖZ KONUSU SORUŞTURMANIN ANTİ-DAMPİNG KISMININ HENÜZ TAMAMLANMADI"

Ekinci, söz konusu soruşturmanın anti-damping kısmının henüz tamamlanmadığını ve 15 Temmuz 2014 tarihinde Washington'da konuya ilişkin bir dinleme toplantısı gerçekleştirileceğinin bilgisini verdi.

Bu toplantı sonrası davanın zarar aşamasına bakan Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) nihai kararını Ağustos sonunda açıklanmasının beklendiğini belirten Ekinci, "Anti-damping davasının diğer bir ayağı olan ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) ise vergi oranlarını 14 Temmuz 2014 tarihinde açıkladı. İhracatçı firmalarımızdan depozito olarak alınacak vergiler, Ağustos ayında karar lehimize çıktığı takdirde kendilerine iade edilecek. Bu durumda; Yücel ve Borusan dışındaki firmalarımız 27 Kasım 2013 tarihinden itibaren yüzde 35,86 vergiye tabi olacak. Yücel Boru 25 Şubat 2014'te hesaplanan marjlar doğrultunda önleme tabi olmaya devam edecek, Borusan'a ise bu davada herhangi bir önlem uygulanmayacak" ifadelerini kullandı.

Ekinci, ABD Ticaret Bakanlığının çelik çivi soruşturmasında olduğu gibi OCTG boruları için de ABD'li senatörlerce yapılan baskıya rağmen "adil ve tarafsız" karar vermesi ve süreç içinde depozito olarak alınan vergilerin Türk ihracatçılara iade edilmesini temenni ettiklerini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"ABD'ye çelik çivi ihracatı sürecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN