Operasyonel karlılıkta yüzde 42 artış!

Türkiye’de satış ve dağıtım alanında pazar lideri olan Akyürek Pazarlama, 2014 yılının ilk yarı finansal rakamlarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 10:44 Güncelleme Tarihi: 12.8.2014 10:47
2013 yılında halka açılan şirket, 2014 yılının ilk yarısında operasyonel karlılığını (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 42 artırarak 10 milyon TL'ye yükseltti. 1 milyon TL olan net karlılık rakamı 3,3 milyon TL; 320,3 milyon TL olan satış rakamları ise 355,9 milyon TL'ye yükseldi.
Binlerce çeşit ürünü Türkiye genelinde 80 bin satış noktasına ulaştıran Akyürek Pazarlama, 2014 yılı ilk yarı finansal rakamlarını açıkladı.

Rakamlar, şirketin halka arzla başlayan yapılanma sürecinin ardından, pazardaki rolünü güçlendirerek devam ettirdiğini gösteriyor.
2013 yılının ilk yarısında 1 milyon TL olan net karlılık rakamı, 2014 yılında 3,3 milyon TL olarak gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı döneminde 320,3 milyon TL olan satış rakamları da 2014 yılının ilk yarısında yüzde 11 büyüyerek 355,9 milyon TL'ye yükseldi.

"PAY FİYATINA DESTEK OLABİLMEK AMACIYLA HİSSE GERİ ALIMI YAPACAĞIZ"


Akyürek Pazarlama Genel Müdürü Uğur Özden, "Ülkemizde faaliyet gösteren dev markaların yurt çapında veya bölgesel olarak satış ve dağıtımını yapıyoruz. Akyürek Pazarlama, tütün ve alkol dışı FMCG pazarında satış ve dağıtım yapan şirketler arasında 'en büyük bağımsız şirket' olma özelliğine sahip. Beş yıl içinde hem şirket bünyesinde bulunan markalara yeni markaları katarak hem de büyüyen bir pazarda yer almanın avantajını kullanarak pazar payımızı iki katına çıkarmayı ve 2,5 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Bu doğrultuda organizasyonel ve finansal bazı adımlar attıklarını söyleyen Özden, "Şirketimizin ortaklık çalışmaları için Garanti Yatırımı yetkilendirdik, bu konuyu yılsonuna kadar netleştirmek istiyoruz. Bununla birlikte, tahvil ihracıyla ilgili de Tacirler Menkul Değerler'i yetkilendirdik" şeklinde konuştu.

"KREDİ DERECELENDİRME NOTUMUZ YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYEDE"

Uğur Özden, "JCR Eurasia Rating Akyürek Pazarlama'yı ulusal ve uluslararası düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirdi ve Uzun Vadeli Ulusal Notu'nu BBB- (Trk), Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu'nu BB+, Kısa Vadeli Uluslarası Yabancı Para Notu'nu ise A-3 olarak belirledi. Planımız doğrultusunda, önümüzdeki günlerde SPK'ya başvurup Eylül-Ekim aylarında tahvil ihracını gerçekleştirmeyi planlıyoruz".
Şirketin hisse değerinin gerçek potansiyeli yansıtmadığını düşündüklerini de belirten Özden, "Şirket olarak hisselerimizle ilgili 'pay fiyatına destek olabilmek' amacıyla hisse geri alımı yapmaya karar verdik ve konuyla ilgili gerekli yetkiyi genel kurulumuzdan aldık" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Operasyonel karlılıkta yüzde 42 artış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN